Informacje

BUDŻET NA RAZIE NIE IMPONUJE

Na chwilę obecną Lubowidz dysponuje dość skromnym budżetem na 2021 rok. W kasie pojawią się jednak wolne środki. Plany inwestycyjne samorządu na ten rok są imponujące. Priorytetem są zadania z pozyskanym dofinansowaniem.
Burmistrz Lubowidza Krzysztof Ziółkowski

W rozmowie z nami burmistrz Krzysztof Ziółkowski nie ukrywał, że obecnie budżet gminy może wygląda skromnie, ale od razu zapewnia, że wkrótce się to zmieni. – Na dzień dzisiejszy w budżecie jest zaplanowany głównie fundusz sołecki, tak to musiało na razie wyglądać, żeby wszystko spiąć. Spodziewamy się jednak pozytywnego zamknięcia poprzedniego roku. Nadwyżka budżetowa powinna wynieść jakieś 2,5 miliona złotych- mówi włodarz. Samorząd czeka na ostateczne zamknięcie roku, które powinno nastąpić w okolicach marca, żeby wprowadzić do budżetu wolne środki.

– W poprzednim roku sporo środków pozyskaliśmy, musimy rozliczyć te dofinansowania, wiele przetargów zakończyło się pomyślnie, sprzedaliśmy też sporo działek budowalnych- wyjaśnia Ziółkowski. – Przychody ze sprzedaży działek to około pół miliona złotych- dodaje.

Jakich inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy miasta i gminy Lubowidz w bieżącym roku? Zostanie dokończona realizacja projektu ”Odnawialne źródła energii w Gminie Lubowidz”, na który samorząd pozyskał wysokie dofinasowanie. Całkowita wartość zadania wyniosła 3 290 013, 39 zł, dzięki czemu finalnie na terenie gminy powstanie 45 instalacji fotowoltaicznych, 29 instalacji solarnych oraz zostanie wymienionych 13 pieców na ekologiczne. Wszystko w trosce o ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza.

Priorytetami gminy będą inwestycje, na które udało się już pozyskać dofinasowania. Wśród nich jest: rozbudowa ścieżki ekologicznej w Łazach. Jej koszt to około 104 636 zł, rozbudowa zakłada budowę placu zabaw w kształcie statku, siłowni plenerowej oraz nowych wiat do wypoczynku. Zbudowany zostanie także parking przy kościele w Lubowidzu (153 750,00 zł).

Ponadto samorząd złożył również wnioski o dofinasowanie (nie ma jeszcze wyników naborów): przebudowy dróg w Wylazłowie (195 614,66 zł), Lubowidz-Galumin (3 282 105,60 zł), Lubowidz- Sztok (3 800 571,49 zł), choć w przypadku tych dużych inwestycji burmistrz Krzysztof Ziółkowski nie ukrywa, że realizacja wszystkich jest obecnie marzeniem. Złożono także wnioski na dofinansowanie inwestycji „Bulwar nad Wkrą” (60 000 zł) oraz przebudowę rynku w Zieluniu (605 235 zł). Wśród pozostałych inwestycji planowanych w 2021 roku znajdują się: przebudowa drogi w Żelaźni ( 450 000 zł), wymiana dachu w Zespole Szkół w Zieluniu, modernizacja budynku hydroforni w Zieluniu, budowa drogi asfaltowej w Straszewach i Wronce, budowa chodnika na ul. Młyńskiej w Lubowidzu. Samorząd ma dokończyć również zadania z 2020 roku, czyli: dokończenie chodnika na ul. Żuromińskiej w Lubowidzu, rozbudowę świetlicy w Płocicznie, modernizację sali bankietowej w Lubowidzu. Ponadto samorząd nie odpuszcza sprawy zalewu, o którym burmistrz Ziółkowski mówi od wielu lat. Obecnie trwają prace związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Krzysztof Ziółkowski zapewniał nas w rozmowie, że jeśli będą pojawiać się nowe programy, to samorząd będzie starać się pozyskać z nich kolejne dofinansowania. Miejmy nadzieję, że szeroko zakrojone plany się spełnią. Przekonamy się o tym pod koniec roku.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.