Informacje

BURMISTRZ NARUSZYŁA DYSCYPLINĘ FINANSÓW

Burmistrz Żuromina wraz ze skarbniczką stanęły przed Regionalną Komisją Orzekającą przy RIO. Powodem – wielokrotne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Komisja uznała ich winę. Orzeczenia są prawomocne.

Wniosek o ukaranie burmistrz i jej skarbniczki wpłynął 22 września 2020r., a rozpatrzony został dopiero 14 lipca 2021r.

Lista zarzutów jest dość długa, a dotyczy już 2018r. Chodzi m.in. o zaciągnięcia zobowiązań bez zabezpieczenia wynikającego z uchwały budżetowej 2018r. Pierwsze przekroczenie ( z 11 stycznia 2018r) dotyczy kwoty 3500 zł przeznaczonej dla Hufca ZHP w Żurominie na organizację zimowego biwaku narciarskiego. Drugie (z 22 lutego 2018r) – przeznaczenia 10 tys. zł na organizację Festiwalu Strażackich i Amatorskich Orkiestr Dętych – Żuromińskie Granie. Kolejne środki (10 tys. zł) przeznaczono bez zabezpieczenia na obóz kondycyjno-szkoleniowy organizowany przez OSP w Żurominie (też 22 lutego 2018r.). Burmistrz przyznała też 5200 zł stowarzyszeniu WZU na organizację integracyjnych Mikołajek, również nie mając zabezpieczonych pieniędzy w budżecie gminy (27 lutego 2018r.). Również 27 lutego burmistrz bez zabezpieczenia przyznała 5000 zł związkowi emerytów, na organizowaną przez nich wycieczkę krajoznawczą, zaś 2 marca 5000 zł dla Stowarzyszenia UTW na wycieczkę do Sandomierza. 7 czerwca 2018r. Aneta Goliat przyznała 6500 zł dla Hufca ZHP na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Następnie zawarła umowę z WOPR-em na organizację bezpieczeństwa na kąpielisku w Brudnicach na okres wakacji.

W terminie do 15 stycznia 2019r. burmistrz Żuromina nie przeprowadziła inwentaryzacji należności w drodze potwierdzenia salda występującego na kontach: Energii-Operator (85,5 tys. zł), ŻZK (24,5 tys.) i Energii-Obrót (305,6 tys. zł).

Wobec skarbnik Grażyny Sikut zarzuty polegają na tym, że nienależycie dokonała kontroli zgodności operacji finansowych z planem finansowym, co miało wpływ na zaciągnięcie zobowiązań w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin niemieszczących się w planie finansowym jednostki. Dotyczy to wszystkich wymienionych wyżej przedsięwzięć, na które burmistrz przyznała środki.

Regionalna Komisja Orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy RIO w Warszawie uznała zarówno burmistrz, jak i skarbnik winnymi naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Wymierzyła burmistrz Żuromina karę upomnienia i nałożyła zwrot kosztów postępowania w wysokości 413,40 zł. Identyczną karę nałożono na skarbnik Grażynę Sikut. Obie jednak skorzystały z możliwości złożenia wyjaśnień. Aneta Goliat tłumaczyła się zaufaniem do skarbnika. Z kolei skarbniczka tłumaczyła, że jej wstępna kontrola dotyczyła zabezpieczenia środków w dziale zakupu usług pozostałych. Sikut nie kwestionowała, że ta klasyfikacja była błędna. Zaznaczyła, że jej działanie nie było celowe i wynikało z przeoczenia.

Obie panie niestety nie stawiły się na posiedzeniu końcowym, choć, jak podkreśla przedstawiciel komisji, burmistrz dostała prawidłowo doręczoną informację. Żadna z nich nie wytłumaczyła też swojej nieobecności, więc orzeczenia wobec nich wydano zaocznie.

Oba orzeczenia są prawomocne – wobec Anety Goliat od 21 sierpnia 2021r., zaś wobec skarbnik gminy od 11 sierpnia.

Agnieszka Orkwiszewska

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Afera goni aferę. Wielokrotne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Tak panie dbają o finanse publiczne. Nawet się nie broniły . Czy takim ludziom można wierzyć. Co na to ludzie , którzy na nią głosowali

    • Piszesz jakby te pieniądze zostały przepite przez te Panie. Poszły na cele społeczne, ale tna nierobówy wolałbyś pewnie na 500+ i

      • Pieniądze poszły na cele społeczne, również WZU. A czy zostały przepite, przejedzone czy przetransferowane , wypowiedziała się państwowa instytucja kontrolna, która ukarała te dwie panie. Za dobre czyny nikt nie karze