Informacje

BURMISTRZ ŻUROMINA ROZLICZONA

Rada Miejska w Żurominie rozliczyła burmistrz miasta z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Głosowanie odbyło się pod koniec czerwca.

Najpierw odbyła się debata nad raportem o stanie gminy. Pytania zadawali radni, m.in. Mariusz Milewski (o plany modernizacji oczyszczalni), Anna Manelska (o plany budowy mini dworca PKS w mieście, utrzymanie bezdomnych zwierząt), Tomasz Budzich (o pozyskiwanie inwestorów do strefy ekonomicznej, o kontrole mieszkańców pod kątem sprawdzenia, czym palą w domowych piecach i w jaki sposób urząd prowadził kontrole), Czarek Ossowski (o korzyści przystąpienia do Związku Miast Polskich), Waldemar Bukowski (o kanalizację deszczową).

Odnosząc się do raportu wiceprzewodnicząca Halina Jarzynka zauważyła, że został on sporządzony zgodnie z wymogami. – W mojej ocenie jest tylko podsumowaniem działalności organu wykonawczego – skomentowała. Jak dodała, raport powinien być dla burmistrz realizacją konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej, które przysługuje każdemu obywatelowi. – Burmistrz powinien potraktować to jako szansę na przedstawienie możliwie wielu informacji o swojej działalności, ale też o tym, co określa ustawa, czyli o stanie gminy – dodała radna. Uważa ona, że w tym stwierdzeniu nie zawiera się tylko to, co zostało zrobione przez władzę wykonawczą, ale też co się nie udało burmistrzowi wykonać i dlaczego. Odniosła się np. do działu obejmującego edukację. – Ile dostajemy subwencji, ile musimy dokładać, jak to zwiększyło nasze wydatki. To powinno się tu znaleźć. O tym mieszkańcy powinni wiedzieć. Zabrakło mi w raporcie informacji o sytuacji finansowej gminy, o zadłużeniu gminy, o kredytach, o sposobie ich spłat, o tym, czy mieszkańcy mogą być spokojni, bo jest plan, pomysł, jak będą spłacane – mówiła Halina Jarzynka.

Jej zdaniem zabrakło porównania sytuacji gminy do lat ubiegłych, z których wynikałoby, że jest lepiej, czy gorzej. – Podejrzany staje się raport, który pokazuje tylko sukcesy – uważa.

– Ten raport jest w mojej ocenie bardzo dobry – zaoponowała burmistrz.

Po dyskusji radni udzielili burmistrz miasta wotum zaufania (13 obecnych, wszyscy za). Po odczytaniu pozytywnej opinii komisji rewizyjnej Rady Miejskiej, opinii RIO o wykonaniu ubiegłorocznego budżetu w głosowaniu udzielili również absolutorium. Po głosowaniu były oklaski i kwiaty.

– Dziękuję państwu i wszystkim pracownikom urzędu, kierownikom urzędu – powiedziała Aneta Goliat.

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Moje uwagi. Dlaczego śmieciarki jeżdżą puste ? Odpowiedź jest prosta – Bo nie zabierają śmieci. Ja jak również sąsiedzi z osiedla zauważyliśmy, że pracownicy ŻZK nie zabierają śmieci jeśli nie jest zapełniony kosz !!! Czy to lenistwo pracowników, czy polecenie przełożonych ? Czy ja płacę za odbiór śmieci, czy za zaglądanie do kosza ? Następny problem to nie odbieranie śmieci, jeśli nie wystawi się kosza, worka przed ogrodzenie. Przeczytałem uważnie umowę z ŻZK na odbiór odpadów i nie ma tam o tym mowy. Każdy z mieszkańców domów jednorodzinnych ma wyznaczone miejsce na kosze i stamtąd powinny być odbierane !!! Jak wygląda miasto, osiedle w dniu odbioru śmieci, nie wspomnę.