Informacje

CHCĄ OCIEPLIĆ BUDYNKI, ŻEBY OSZCZĘDZAĆ

Samorząd Siemiątkowa chce termomodernizować wszystkie budynki użyteczności publicznej. Stara się pozyskać na to środki unijne.
Władze gminy planują termomodernizację m.in. budynku GOPS
Autor zdjęcia: Agnieszka Orkwiszewska

Chodzi konkretnie o gminne obiekty szkolne, a także budynek Urzędu Gminy, budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i sąsiadującego z nim Zakładu Komunalnego. Jak tłumaczy wójt Piotr Kostrzewski, trzeba szukać oszczędności.
W grę wchodziłyby m.in. wymiana okien, montaż paneli fotowoltaicznych, wymiana dachów. – Na pewno dałoby to duże oszczędności w zakresie ogrzewania. To są stare budynki, ubytki ciepła są znaczne – mówi Piotr Kostrzewski. Np. w budynku urzędu, który na dachu ma papę w lato ciężko jest pracować z uwagi na panującą wewnątrz temperaturę. – Pokoje biurowe nagrzewają się, a okna ciężko otworzyć, bo są stare i należałoby je wymienić, a to koszty. A tak zimą będzie cieplej, a latem chłodniej – wyjaśnia włodarz. Jak dodaje, w przypadku wszystkich obiektów, a zwłaszcza szkół, termomodernizacja znacznie wpłynęłaby na późniejsze koszty utrzymania, m.in. zmniejszenie ilości zużywanego w sezonie grzewczym opału.
– Można przygotować nowy dach, żeby później zamontować na nim panele fotowoltaiczne, w tym kierunku zmierzamy – dodaje Kostrzewski.
AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.