Informacje

CHCESZ WYSŁAĆ LUB PRZEWIEŹĆ GOTÓWKĘ PRZEZ GRANICĘ?

Sprawdź, co się zmieniło w przepisach. 3 czerwca weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązków związanych z przewozem oraz wysyłką środków pieniężnych.

Tylko w tym roku na mazowieckich lotniskach odnotowano prawie 200 prób przewozu niezgłoszonej gotówki. 14,5 mln złotych to równowartość walut ujawnionych przez funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Pamiętajmy, że każda osoba wjeżdżająca do UE lub wyjeżdżająca z UE i przewożąca środki pieniężne o wartości 10 000 euro lub wyższej (lub równowartość w innej walucie) zobowiązana jest do pisemnego zgłoszenia tej kwoty organom celnym lub organom Straży Granicznej.

Złożenie deklaracji dewizowej nie wiąże się z żadnymi opłatami, ale jej brak lub podanie  nieprawdziwych danych w deklaracji kończy się zapłaceniem wysokiego mandatu.

Takie właśnie sytuacje miały miejsce na Lotnisku Chopina i Lotnisku w Modlinie.

Obywatel Polski, który przyleciał z Kanady próbował wwieźć w bagażu podręcznycm bez zgłoszenia dewizowego aż 156 tys. dolarów kanadyjskich, a w bagażu podróżnej, która leciała do Istambułu było 25 tys. dolarów amerykańskich i blisko 28 tys. euro.

Oboje zostali ukarani mandatami za próby nielegalnego przewozu dewiz.

Oprac.KC

Źródło: KAS

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.