Informacje

CICHOLSKA: SAMORZĄDY NIE MAJĄ BARW POLITYCZNYCH

W ubiegłą sobotę w Żuromińskim Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa poświęcona „Polskiemu Ładowi” organizowana przez poseł Annę Cicholską. Wzięła w niej udział część samorządowców z powiatu żuromińskiego.
Posłanka podkreślała, że inwestycje, które otrzymały dofinansowanie były dobrze umotywowane a wnioski poprawnie napisane.

– Samorządy nie mają barw politycznych, rząd Zjednoczonej Prawicy, rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o mieszkańców, mieszkańców naszego regionu- tymi słowami poseł Anna Cicholska rozpoczęła sobotnią konferencję prasową. – Z tych środków będą korzystali mieszkańcy- dodała.

Jak już pisaliśmy na naszych łamach w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polskiego Ładu” do naszego powiatu trafią łącznie 43 miliony złotych. Przypomnijmy, że Gmina i Miasto Żuromin otrzymała dofinansowanie w wysokości 4,7 mln zł na zadanie: infrastruktura fotowoltaiczna wraz z systemem zarządzania energią na budynkach użyteczności publicznej wraz z termomodernizacją szkół podstawowych. Samorządowi powiatu przyznano z kolei środki na dwa zadania w wysokości 7,4 mln zł i 5,4 mln zł: przebudowę dróg powiatowych na odcinku Lubowidz – Pątki – Sinogóra (oszacowana na 8 mln zł) oraz termomodernizację placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Żuromiński (koszt 6 mln zł). Miasto i Gmina Bieżuń dostało dofinansowanie na dwa zadania w wysokości 4,75 mln zł i 3,8 mln zł: rozbudowę dróg gminnych na osiedlu w Bieżuniu (m.in. Czynszowa, Złotników i Gołębiowskiego, koszt 5 mln zł) oraz na rozbudowę drogi gminnej ul. Leśnej w Bieżuniu (koszt 4 mln zł). Gmina Kuczbork-Osada wykona modernizację infrastruktury drogowej (koszt 5 mln zł) oraz zbuduje salę gimnastyczną wraz z łącznikiem i  boisko wielofunkcyjne przy Zespole Placówek Oświatowych w Kuczborku (koszt 5 mln zł). Otrzymała środki w wysokości 4,75 mln zł i 4,5 mln zł.

Lubowidz dostał dofinansowanie w wysokości 3,6 mln zł na rozbudowę drogi gminnej Lubowidz – Mały Las – Bagienice. Gmina Lutocin złożyła 3 wnioski i wszystkie otrzymały wsparcie. Na przebudowę drogi gminnej – ul. Żeromskiego w Lutocinie przyznano 1, 5 mln zł, na przebudowę drogi gminnej – Przeradz Wielki – Szoniec – 208 tys. zł, na przebudowę drogi gminnej Mojnowo – Zimolza – 115 tys. zł. Samorząd z Siemiątkowa otrzymał 2,5 mln złotych na  rozbudowę dróg gminnych Pijawnia – Budy Koziebrodzkie – Stare Budy Osieckie – Nowe Budy Osieckie (koszt 4 mln zł).

Na konferencji prasowej byli obecni: burmistrz Żuromina Aneta Goliat, burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański oraz wójt Kuczborka Jacek Grzybicki.

– Chciałam podziękować, że tak często chce się z nami Pani spotykać (…) Cieszy to spotkanie, bo dotyczy środków dla naszego powiatu. To, co uda się zrobić zostanie u nas dla pokoleń- mówiła Aneta Goliat. Burmistrz nie kryła jednak, że samorząd ma jeszcze wiele potrzeb, a kluczowa jest jedna inwestycja. – Za te środki dziękujemy, ale będziemy prosić o więcej, bo zadaniem newralgicznym dla gminy jest oczyszczalnia ścieków- dodała Goliat.

Burmistrz Andrzej Szymański również nie krył swojego zadowolenia z pozyskanego dofinansowania. Włodarz podkreślał, że w ostatnim czasie Bieżuń przeżywa dobry czas, bo duże inwestycje na terenie gminy wykonał już oraz cały czas prowadzi samorząd Województwa Mazowieckiego (m.in. przebudowa drogi wojewódzkiej nr 541), a teraz trafią tu jeszcze środki rządowe.

– Przyszło mi żyć w takich czasach, że Bieżuń przeżywa drugi renesans- powiedział. – Bieżuń jest rozkopany, ale po zakończeniu tych inwestycji będziemy mogli cieszyć się ich wartością dodaną- podsumował burmistrz.

O trudnej sytuacji finansowej samorządów mówił wójt Jacek Grzybicki, który zaznaczał, że samorządowcy muszą wybierać inwestycje priorytetowe i nie są w stanie sprostać wszystkim potrzebom mieszkańców. Jak powiedział pozyskane środki pomogą w realizacji niezbędnych zadań.

– Nie zawsze wystarcza środków, żeby spełniać wszystkie potrzeby. Musimy wybierać między jedną a drugą inwestycją (…). Otrzymaliśmy niemałe środki, niektórzy nam zazdroszczą, ale ja się z tego cieszę. Mieszkańcy chcą jeździć po lepszych drogach i chodzić po nowych chodnikach- zaznaczał włodarz.- Apetyty nam rosną, na pewno będziemy chcieli jeszcze więcej, oczywiście nie dla nas, tylko dla mieszkańców- dodał Grzybicki.

Posłanka podkreślała, że inwestycje, które pozyskały dofinansowanie były dobrze umotywowane a wnioski poprawnie napisane. Na koniec w samych superlatywach wypowiedziała się o obecnych na konferencji samorządowcach.

– Wspierajcie tych naszych samorządowców, Ci państwo którzy są przed państwem, są bardzo odpowiedzialnymi samorządowcami, to jest można powiedzieć kwiat samorządowców z mojego okręgu, którzy chętnie współpracują ze mną i poszczególnymi ministerstwami- powiedziała.

Kacper Czerwiński

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.