Informacje Samorząd

CZY DOSTANIEMY ŚRODKI Z „POLSKIEGO ŁADU”?

Do 15 sierpnia samorządy mogły składać wnioski w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Poziom dofinansowania inwestycji jest bardzo wysoki, waha się między 80 a 95%. Co otrzymamy?
fot.archiwum

Wszystkie samorządy z naszego powiatu złożyły po trzy wnioski w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Inwestycje są bardzo różne, mają jednak wspólny mianownik- mają służyć mieszkańcom lokalnych wspólnot. Nikt jednak nie wierzy, że każdy wniosek zakwalifikuje się na dofinansowanie. Samorządowcy po cichu liczą, że otrzymają wsparcie chociaż na jedną inwestycję, która chcieliby wykonać w ramach tego programu.

Powiat żuromiński jako priorytet stawia budowę pływalni przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie. Inwestycja została wyceniona na 25 milionów złotych i taki wniosek złożono. Kolejną inwestycją, na którą powiat chciałby pozyskać dofinansowanie jest termomodernizacja szkół średnich (żuromińskie LO, żuromińskie technikum oraz placówka w Zielonej). Wartość zadania wyceniono na 6 milionów złotych. Ostatnim wnioskiem jest przebudowa drogi relacji Lubowidz-Sinogóra (koszt blisko 8 mln.).

Miasto i Gmina Bieżuń chce w ramach programu pozyskać środki na rozbudowę siedmiu dróg gminnych w Bieżuniu poprzez budowę chodników i nawierzchni asfaltowej (m.in. ulice: Gołębiowskiego, Czynszowa, Złotników). Inwestycję wyceniono na 5 mln złotych. Kolejnym złożonym zadaniem jest rozbudowa ulicy Leśnej w Bieżuniu (m.in. budowa chodników, oświetlenia, odwodnienie), wyceniona na 4 miliony. Ostatnim wnioskiem jest rewitalizacja parku, projekt zakłada, że będzie kosztowała 2 miliony.

Z kolei Gmina Kuczbork aplikuje o środki na rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w Kuczborku (wartość-2,5 mln zł.). Samorząd zamierza też wybudować nową salę gimnastyczną wraz z łącznikiem oraz boisko wielofunkcyjne przy ZPO w Kuczborku (wartość 5 mln). Gmina złożyła też ogólny wniosek na rozbudowę infrastruktury drogowej o wartości 5 mln złotych.

Najmłodsze miasto w powiecie Lubowidz złożyło wniosek na rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej w mieście. Inwestycję szacuje się na 5 milionów. Kolejną inwestycją jest program „Przejście na ogrzewanie zero-emisyjne w Mieście i Gminie Lubowidz”, który zakłada uruchomienie dofinansowania dla mieszkańców na budowę instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, na ten cel samorząd chce pozyskać 5 milionów. Ostatnim złożonym wnioskiem jest rozbudowa drogi gminnej Lubowidz-Sztok (min.: budowa ścieżki pieszo-rowerowej), wartość zadania opiewa na 3,850 mln złotych.

Lutocin ubiega się o dofinansowanie na modernizację ulicy Żeromskiego ( ponad 1,6 mln). Samorząd chciałby też przebudować drogę relacji Przeradz Wielki-Szoniec, wyceniono to zadanie na 218 tys. zł. Złożono też wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi Mojnowo-Obręb (121 tys.).

Gmina Siemiątkowo także złożyła trzy wnioski w ramach tego programu. Pierwszą inwestycją jest przebudowa drogi gminnej o długości około 4,5 km i wartości 4 mln ( miejscowości: Budy). Samorząd chciałby też pozyskać 1,2 mln na inwestycję drogową o obrębie miejscowości Siemiętkowo-Kosmy. Gmina aplikuje również o środki na pełną termomodernizację budynku urzędu gminy ( m.in. wymiana źródła ciepła, instalacja oświetlenia LED, wymiana grzejników). Wartość tego zadania samorząd szacuje na milion złotych.

Gmina i Miasto Żuromin ma zdecydowanie największe marzenia (albo potrzeby). Wartość złożonych wniosków jest największa ze wszystkich samorządów. Pierwszą inwestycją jest przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Żurominie wraz z karbonizacją osadów, oraz infrastrukturą kanalizacji zewnętrznej. Wartość tego zadania przekracza 31 mln złotych. Kolejną inwestycją jest przebudowa ul. Lidzbarskiej (główny ciąg komunikacyjny), ul. Żeromskiego i ul. Towarowej (stanowiącej dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej) w Żurominie, oszacowana na 20 milionów złotych. Żuromin chciałby też wybudować infrastrukturę fotowoltaiczną wraz z systemem zarządzania energią na budynkach użyteczności publicznej wraz z termomodernizacją szkół podstawowych, zadanie ma kosztować 5 milionów złotych.

Niebawem powinniśmy dowiedzieć się jakie wsparcie ze strony rządowej trafi do naszych samorządów.

Kacper Czerwiński

 

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.