Informacje

CZY MARTWE PTAKI ZOSTANĄ ZAKOPANE NA NASZYM TERENIE?

Służby mają problem z utylizacją martwych ptaków. Zakłady utylizacyjne pękają w szwach. Czy grzebowisko jest dobrym rozwiązaniem?
Zdjęcie ilustracyjne

Jak się dowiedzieliśmy Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak planuje zorganizować na terenie naszego powiatu grzebowisko dla utylizowanych ptaków w związku z likwidacją ognisk ptasiej grypy. Pod uwagę brane są działki na terenie gm. Kuczbork, których właścicielem jest Skarb Państwa. Jedną z nich jest była żwirownia w okolicach Sarnowa. Głównym powodem dla stworzenia takiego grzebowiska jest problem z utylizacją tak dużej ilości ptactwa.

Kluczowa w tej sprawie będzie decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak informuje Mazowiecki Lekarz Weterynarii inspektorzy mają sprawdzić lokalizację m.in. pod względem odległości od ujęć wody i zabudowań.

– To jest masa organiczna, która zostanie w ziemi spryzmowana, jej rozkład będzie dość szybki- mówi lek. wet. Paweł Jakubczak

– Byłby to proces skuteczny, będzie to zasypane wapnem palonym, które w reakcji z wodą zmienia odczyn pH. Żadne drobnoustroje się nie namnożą, to procedura bezpieczna- zapewnia lekarz weterynarii.

Odmiennego zdania jest starosta Jerzy Rzymowski, który w rozmowie z nami stwierdził, że nie wyobraża sobie powstania takiego miejsca na naszym terenie. – Moim zdaniem wskazane lokalizacje znajdują się zbyt blisko zabudowań, mi się to w głowie nie mieści- komentuje Jerzy Rzymowski.

Do sprawy będziemy wracać.

KC

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Nie wierze to mówi lekarz , a wody gruntowe? panie lekarzu weterynarii, chyba za jajka dyplom .Za próbę stworzenia takiego zagrożenia epidemiologicznego zgłosić głąba do prokuratury
    Brawo Panie Starosto za stanowisko w tej sprawie .