Informacje

CZY PROGRAM PRZYNIESIE EFEKTY?

Rada Powiatu Żuromińskiego podjęła na ostatniej sesji program naprawczy żuromińskiego szpitala. W ubiegłym roku placówka zanotowała stratę ponad 1,5 mln złotych netto. Pandemia koronowirusa może jednak pokrzyżować jego realizację.
Podczas zdalnego posiedzenia komisji Dyrektor placówki Zbigniew Białczak zastanawiał się jaki wpływ na program będzie miała trwająca pandemia

Ustawodawca zobowiązał placówki medyczne do sporządzenia programu naprawczego w przypadku zanotowania straty za dany rok. Dyrektor żuromińskiego szpitala był zmuszony do przygotowania takiego dokumentu, ponieważ w ubiegłym roku placówka zanotowała stratę w wysokości 1 523 820,48 złotych netto. Swoją drogą podobna sytuacja trapi również wiele innych szpitali w Polsce. W programie wskazano także, że strata powiązana jest ze niedoszacowaniem całego systemu służby zdrowia. Dokument przed uchwaleniem omawiano między innymi podczas posiedzenia komisji budżetu Rady Powiatu. Na pytania radnych odpowiadał dyrektor Zbigniew Białczak. Choć sam miał wątpliwości, czy w obecnej sytuacji założenia programu przyniosą zamierzone efekty. Epidemia koronawirusa, która mocno nadwyręża system opieki zdrowotnej, zmienia sytuację z dnia na dzień.

-Ustawodawca zobligował jednostki do wykonania planów naprawczych- mówił dyrektor Zbigniew Białczak. – Musimy wskazać działania takie, żeby koszty zmniejszać a zyski zwiększyć- dodał.

Wśród niezbędnych działań, które mają polepszyć wynik finansowy szpitala (zmniejszyć koszty) podane są m.in.: racjonalizacja zatrudnienia, reorganizacja oddziału chirurgii czy informatyzacja oddziałów i poradni.

W dokumencie podano, że w placówce wprowadzono racjonalizację zatrudnienia, szczególnie pielęgniarek. Spora ich część odeszła na emerytury, ale żeby zapewnić ciągłość pracy z częścią z nich zawarto umowy cywilnoprawne. – Będziemy czynić racjonalizację z zakresu polityki kadrowej- tłumaczył dyrektor.

Kolejnym punktem jest reorganizacja oddziału chirurgii, dzięki temu zwiększył się zakres świadczonych usług. Co za tym idzie, szpital pozyska większe finansowanie. Wykonywane są m.in.: operacje przepuklin, perforacji przewodu pokarmowego, chirurgia jelita grubego, wprowadzono też operacje laparoskopowe, po których hospitalizacja jest o wiele krótsza, co za tym idzie tańsza. Wykonuje się też więcej badań w pracowni endoskopii, a tu nie ma żadnych limitów. NFZ płaci za każdy zabieg. – Tutaj drastycznie wzrosła liczba badań- informował radnych Białczak.

Ponadto szpital chce pozyskać kontrakt na 10 dodatkowych łóżek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. – Stale bijemy się o zwiększenie kontraktów- skomentował dyrektor.

W placówce niedługo zacznie się duży remont, o czym pisaliśmy już na łamach „Kuriera”. Szeroko zakrojona termomodernizacja powinna również zmniejszyć koszty funkcjonowania. Szpital składa również wnioski o dofinansowanie na pozyskanie nowego sprzętu. Miejmy nadzieję, że działania przyniosą zamierzone efekty.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.