Na sygnale

DAŁA SIĘ NABRAĆ. STRACIŁA 230 TYSIĘCY

Fałszywi „adwokaci” oszukali 81-letnią żurominiankę i jej męża. Ich łupem padły oszczędności życia. Seniorzy stracili 230 tys. zł.
pixabay.com

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 19 kwietnia.Do 81-letniej żurominianki na numer telefonu stacjonarnego zadzwoniła kobieta podająca się za adwokata. Tak jak w dobrze znanych już metodach „na policjanta” czy „na wnuczka”, pod pretekstem wypadku drogowego, w którym uczestniczyć miała osoba będąca najbliższą rodziną, oszuści wyłudzają pieniądze, które mają trafić na załatwienie sprawy – tak samo było i tym razem – relacjonuje zdarzenie rzecznik żuromińskiej policji mł. asp. Tomasz Łopiński.

Żurominianka poinformowana została o wypadku drogowym z udziałem jej zięcia. Usłyszała, że w związku z tym jest potrzeba przekazania większej kwoty pieniędzy, po które zgłosi się „adwokat” poszkodowanego w wypadku. I tak faktycznie było. Niedługo po rozmowie do domu 81-latki przyszła młoda kobieta, a seniorka bez wahania przekazała oszczędności życia, w sumie ponad 230 tys. zł.

Wypadek zięcia nie dawał jednak seniorce spokoju. Zmartwiona o całej sytuacji opowiedziała kilka godzin później synowi, który natychmiast zweryfikował historię. Jak się okazało, nic takiego się nie wydarzyło, a wypadek okazał się być fikcją. Od razu powiadomiono o tym żuromińską policję. Trwają czynności w tej sprawie.

Rzecznik KPP w Żurominie mł. asp. Tomasz Łopiński przypomina, że należy być bardzo ostrożnym w przypadku takich historii. O metodach oszukiwania seniorów pisaliśmy na naszych łamach, a policjanci mówili o tym podczas spotkań z seniorami. Niestety, w poniedziałek żurominianie dali się nabrać i stracili dorobek całego życia.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy, jak nie stać się ofiarą oszustów. Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – Jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Odpowiedź i skonsultuj z kimś bliskim całą sytuację. Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu bądź na koncie bankowym. Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł. Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca. Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce i o każdej porze lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 – przypomina mł. asp. Tomasz Łopiński.

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.