Informacje

DARMOWA NIEDZIELA ODKRYWCÓW HISTORII W SKANSENIE

20 września Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza w niekonwencjonalną podróż po ekspozycji muzealnej. Tego dnia wstęp do skansenu jest bezpłatny.
fot. MWM

20 września w sierpeckim skansenie szykuje się niecodzienne wydarzenie. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się „Niedziela odkrywców historii”. To podróż w formie zabawy terenowej, w której każdy chętny uczestnik wylosuje zadanie do wykonania (np. odnalezienia wybranego detalu ekspozycji muzealnej czy znalezienia odpowiedzi na pytanie). Na laureatów będą czekały pamiątkowe upominki. W tym dniu wszystkie obiekty, z wyjątkiem chałupy z Drwał, będą otwarte i dostępne do zwiedzania. Wystarczy tylko w kasie pobrać bezpłatny bilet wstępu.

Zwiedzanie i wizyta w skansenie oczywiście muszą się odbywać zgodnie z wszelkimi zasadami sanitarnymi. Kierownictwo muzeum prosi o zachowanie niezbędnych środków ostrożności pozwalających zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Przypomina, że we wnętrzach należy nosić osłonę ust i nosa, należy też zachować dystans od innych zwiedzających. Niestety, tak jak dotychczas usługi edukacyjne, zwiedzanie z przewodnikiem i przejażdżki konne pozostają niedostępne.

Sierpecki skansen to wizytówka ludowego budownictwa. Jedyna na Mazowszu drewniana karczma, działająca kuźnia, drewniany kościółek, jedenaście zagród chłopskich i dwa dwory ziemiańskie tworzą urokliwą mazowiecką wieś sprzed ponad 100 lat. Jej sercem są ogródki kwiatowe i  ziołowe, warzywniki i sady a także pasące się na miedzach zwierzęta wiejskie. We wnętrzach izb chłopskich prezentowana jest wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Goście mogą zobaczyć m.in. chłopski posiłek codzienny, pranie i maglowanie bielizny, wypiek chleba, wyrób twarogów, uroczystości rodzinne, celebrowanie świąt przypadających w tym okresie (np.  Matki Boskiej Zielnej), a nawet telewizor pamiętający jeszcze lata 60. XX w. Z wielką pieczołowitością odtworzone są również  wnętrza dwóch dworów ziemiańskich odsłaniające tajniki życia mazowieckiego ziemiaństwa z przełomu XIX i XX w.

Oprac. AO/źródło MWM Sierpc

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.