To największa tego typu impreza rolnicza na Mazowszu, która ma na celu pielęgnowanie rodzimych tradycji, ale przede wszystkim jest podziękowaniem składanym przez rolników za tegoroczne plony. W dożynkach, jak co roku uczestniczyła delegacja Powiatu Żuromińskiego w składzie: Anna Szlom prowadząca gospodarstwo rolne w miejscowości Gradzanowo Kościelne oraz radna Gminy Siemiątkowo i Benedykt Budka prowadzący gospodarstwo rolne w Woli Łaszewskiej, również radny Gminy Siemiątkowo – jako starostowie delegacji dożynkowej oraz pracownicy Starostwa.
W tym roku Dożynki Województwa Mazowieckiego odbyły się w Muzeum Wsi Radomskiej. Rolnikom za ich trud w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego podziękował wicemarszałek Rafał Rajkowski. Uroczystości rozpoczęły się formowaniem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi i przemarszem do położonego w radomskim skansenie kościoła. Po mszy świętej odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem. Kolejnymi atrakcjami dla gości były m. in. Wśród atrakcji m.in. koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Wolanianki oraz Stowarzyszenia Kontrast z Pionek, wystawa maszyn rolniczych, projekcje filmów, stoiska kół gospodyń wiejskich i twórców ludowych, a także konkursy i zabawy dla dzieci.
Dożynki określane też jako wyżynki, obżynek, okrężne (od obrzędowego okrążania pól po żniwach), wieńcowe, wieńczyny (od najważniejszego atrybutu – wieńca dożynkowego), to największe święto gospodarskie w rolniczym kalendarzu wegetacyjnym. Termin Dożynek to czas niedługo po święcie Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.
Najważniejszym elementem, a także symbolem, jest wieniec. Tradycyjnie wiły go kobiety, najlepsze żniwiarki. Wieńce miały rozmaite kształty, wielkość i ozdoby. Czasem wieńcem żniwnym był przystrojony wstążkami albo przybrany kwiatami pęk zboża. W wieńcu były zawsze niemłócone kłosy wszystkich zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a oprócz nich często owoce jarzębiny, jabłka, warzywa i kwiaty. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty.
– Dzisiejsze Dożynki są wspaniałą okazją do radosnego świętowania szczęśliwie zakończonych żniw i wyrażenia wdzięczności Bogu oraz gospodarzom za zebrane plony. To także pora zasłużonego odpoczynku dla rolników i ich rodzin. Z podziwem patrzę na piękne, starannie wykonane wieńce oraz okazałe bochny chleba i jestem rad, że możemy razem uczcić ukoronowanie Państwa całorocznego gospodarskiego trudu. Dziękuję Państwu za wytrwałą, pełną poświęcenia pracę i gratuluję tegorocznych zbiorów – powiedział podczas uroczystości dożynkowych wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Wicemarszałek podkreślił także, że mazowiecka wieś zmienia się na lepsze, stając się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku. Rolnicy z Mazowsza skutecznie zabiegają o środki krajowe i unijne oraz umiejętnie je wykorzystują, a ich znakomite produkty rolno-spożywcze zyskują coraz większe uznanie konsumentów w Polsce i na świecie. Przypomniał, że Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat aktywnie i skutecznie wspiera środowiska wiejskie, prowadząc wiele cennych i pożytecznych działań ukierunkowanych na modernizację i rozwój rolnictwa oraz infrastruktury wiejskiej. Ponadto realizuje różne zadania mające na celu aktywizację sołectw, podnoszenie standardów życia mieszkańców wsi, a także promowanie lokalnych i tradycyjnych wyrobów z Mazowsza na rynku krajowym i międzynarodowym.
Oprac. AO/źródło UMWM
Dodaj komentarz