Informacje

DODATEK OSŁONOWY – Zaświadczenie z ZUS jest niepotrzebne

W ostatnich dniach wielu seniorów przychodzi do placówek ZUS z prośbą o wydanie zaświadczenia potrzebnego do otrzymania dodatku osłonowego. ZUS informuje, że taką informację gminy mają obowiązek pozyskać samodzielnie.

Od początku stycznia ZUS obserwuje wzmożony ruch klientów. W niektórych miastach stworzyły się nawet kolejki. Seniorzy masowo proszą o wydanie zaświadczenia dotyczącego otrzymywanych świadczeń, które chcą złożyć w gminie przy okazji starania się o dodatek osłonowy. ZUS informuje, że taką informację gmina ma obowiązek pozyskać samodzielnie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiednich usług dostępnych w systemach informatycznych. Innymi słowy wszelkie zaświadczenia z ZUS są w tej sytuacji całkowicie zbędne. Gminy otrzymały już w tej kwestii stosowną informację z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dodatek osłonowy to świadczenie, które ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają na ten cel dotacje z budżetu państwa.

E-wizyta, czyli zostań w domu

Pandemia sprawiła, że powinniśmy maksymalnie ograniczyć bezpośrednie kontakty. ZUS zachęca, aby zamiast osobistej wizyty z placówce wybrać jej wirtualny odpowiednik, czyli e-wizytę.

Aby można było odwiedzić ZUS online wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę e-wizyty. Podczas porady eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek, a także emerytur i rent zagranicznych. W ramach takiej wizyty można założyć także profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Na e-wizytę można umówić się na stronie https://www.zus.pl/e-wizyta.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego  

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Po.1 nie wszyscy są w bazie Zus czyli ich gmina nie moze pobrac samodzielnie.
    Po2 Zus zyczy sobie umawiac wizyty a co ma powiedziec gmina i gopsy mopsy gdy ludzie walą tlumami pomimo tego ze maja czas do 31 pazdziernika
    Po 3 dzieki ci premierze i caly rzad ze w czasie szczytu epidemi setki tysiecy ludzi okupuja urzedy bo rzad znow cos rozdaje.Zobaczymy efekty jak dozyjemy
    Po 4 czy tego 400 czy 500 zl szczegolnie dla enerytow nie mozna bylo dsc prosciej bez łazenia po urzedach i wypelniania 15 str wniosku?