Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, to święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Jego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.
W Zespole Szkół Specjalnych w Żurominie przygotowywano się do tego święta już od tygodnia, z zachowaniem procedur obowiązujących podczas pandemii koronawirusa. Wykonana szkolna gazetka pt.: ,,Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych”, usytuowana przy wejściu do szkoły uświadamiała ważność dnia 3 grudnia dla wszystkich, dla których liczy się człowiek. Odrysowane dłonie uczniów i przedszkolaków na kartkach papieru i przyczepione do tablicy, świadomie mówią o naszej pełnej integracji.
Uczniowie oglądali także cztery krótkie filmy pt.: ,,INTEGRACJA”, pokazujące standardy zachowań wobec osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzrokową i słuchową. Ukazywały one w prosty i przejrzysty sposób, jakich zachowań należy unikać, a jakie są pomocne w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami.
Tegoroczne obchody święta niepełnosprawnych były niestety dość skromne. W poprzednich latach uczniowie 3 grudnia odwiedzali Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych oraz lekcjach historycznych. W tym roku niestety nic takiego nie można było zaplanować. Z powodu pandemii uczniowie świętowali we własnej placówce. Obejrzeli filmy: ,,Jak powstaje spektakl teatralny?” i ,,Takiego oblicza teatru nie znacie.”, dzięki którym poznali proces tworzenia spektaklu oraz miejsca za kulisami teatru ciekawe i dotąd nieznane.
Poza tym wszyscy chętni uczniowie i przedszkolacy z placówki chociaż przez chwilę mogli przenieść się w czasy innej epoki i związanych z nią tajemnic, jakie kryją kostiumy, nakrycia głowy oraz maski teatralne. Sami mogli je obejrzeć, wybrać, włożyć, a następnie w nich pozować do zdjęć indywidualnych i klasowych. Ta piękna przygoda mogła odbyć się dzięki życzliwości i dobroci Dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku pana Zygmunta Marka Mokrowieckiego oraz zaangażowaniu pani Barbary Krokwa z wypożyczalni kostiumów, którzy nieodpłatnie przekazali kostiumy, nakrycia głowy i maski teatralne. – Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowania całemu Teatrowi Dramatycznemu, na czele z panem dyrektorem, za wielkie serce, które przyczyniło się do ogromnej radości na twarzach naszych podopiecznych – mówi Katarzyna Wrzosek, kierownik ds. Kształcenia Specjalnego i Transportu.
– Wszystkie te działania pokazują, że jesteśmy różni, ale równi. Potrafimy realizować swoje cele. Wspólnie dbamy, aby nasze życie było piękniejsze i łatwiejsze – dodaje Dorota Kawczyńska, która zorganizowała w ZSS obchody Międzynarodowego Dnia Osób.Niepełnosprawnych.
AO
Dodaj komentarz