Informacje

EMERYTURA W CZERWCU? TO KORZYSTNE

Osoby, które myślą w tym roku o złożeniu wniosku o emeryturę w czerwcu, nie muszą obawiać się efektów niekorzystnej waloryzacji składek. Zgodnie z przepisami tzw. tarczy antykryzysowej ZUS wyliczy ją tak, że będzie wyższa.
Autor zdjęcia: ZUS

W poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosku do lipca. Co prawda nie miały przez to wypłaconej emerytury za czerwiec, ale co miesiąc otrzymywały później podwyższoną emeryturę. Działo się tak dzięki korzystniejszemu sposobowi waloryzacji składek. Różnica w wysokości emerytury, o którą wnioskowano w lipcu w stosunku do wysokości, o którą wnioskowano w czerwcu, wynosiła czasami nawet 300 zł.
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, przyjęto w tarczy antykryzysowej rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju. Oznacza to, że wysokość świadczenia będzie wyższa, niż byłaby, gdyby nie zostały wprowadzone rozwiązania z tarczy.
Czy to oznacza, że należy spieszyć się ze złożeniem wniosku już w czerwcu? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki. Po pierwsze im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, że w związku z epidemią koronawirusa wniosek o emeryturę możemy złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku wskażemy, że chcielibyśmy by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia.
Przed złożeniem wniosku o emeryturę, możemy skorzystać z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy nam prognozowaną wysokość emerytury. Możemy też udać się do ZUS, gdzie takich wyliczeń dokona doradca emerytalny.
Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.