Informacje

FARMA WIATROWA W PEŁNI GOTOWA

Farma Wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW należąca do Polenergii została uruchomiona. To największa lądowa inwestycja OZE w historii spółki i zarazem jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Farma składa się z 55 wiatraków, które mogą zasilać potencjalnie 183 tysiące gospodarstw domowych rocznie.
default

Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o tej inwestycji oraz o samej spółce, która wspierała wiele inicjatyw społecznych. Farma Wiatrowa Dębsk, to jedenasta lądowa elektrownia wiatrowa Polenergii. Zlokalizowana jest na Nizinie Północnomazowieckiej. Składa się z 55 turbin typu V110-2,2 o łącznej mocy 121 MW, co czyni ją jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Piętnaście turbin wiatrowych zbudowanych zostało na terenie gminy Kuczbork-Osada, a pozostałe 40 na terenie gminy Żuromin. Gondola wiatraka zamontowana jest na wysokości 120 m, natomiast średnica łopat wiatraka to 110 m. Łącznie daje to wysokość 175 m.

Szacowana roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną aż 183 tysięcy gospodarstw domowych. Oznacza  to, że wszyscy mieszkańcy powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego oraz żuromińskiego w całości mogą być zasilani czystą energią z wiatru. Pracując pełną mocą, w ciągu zaledwie minuty, elektrownia wyprodukuje energię elektryczną potrzebną w ciągu roku dla jednego gospodarstwo domowego. Jeden wiatrak pracując pełną mocą wyprodukuje w minutę tyle energii, ile elektryczne auto potrzebuje by przejechać blisko 200 km.

Energia wygenerowana przez turbiny wiatrowe FW Dębsk przesyłana jest podziemnymi liniami kablowymi do Głównego Punktu Zasilania. Po transformacji napięcia na 110 kV, energia jest dalej przesyłana bez stacji pośredniej wprost do GPZ Kruszczewo pod Płockiem, najdłuższą w Europie, bo aż 62-kilometrową podziemną kablową linią elektroenergetyczną wysokiego napięcia w technologii zmiennoprądowej.

Oprac. KC

Źródło: Polenergia

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.