Informacje

FESTIWAL FILMOWY DLA UCZNIÓW ZSS

Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie wspólnie ze szkołą specjalną biorą udział w Małym Festiwalu „Ty i Ja” w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Odbył się on jednak w innej formie.
fot.ZSS

Jego głównym organizatorem jest Koszalińskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne. Celem projektu jest integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji. W Żurominie organizowany jest od kilku lat, w 2018r. hasłem edycji była „ Rodzina bez retuszu”. Bez ograniczeń i bez barier. Wówczas żuromińska biblioteka znalazła się w gronie 33 ośrodków z całej Polski , gdzie pokazywano filmy dotykające  problematyki  osób niepełnosprawnych, a które zgłoszone zostały do udziału w festiwalu z różnych państw m.in.: Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Niemiec oraz Polski. Koszalin przyznaje nagrody – Motyle, my nagradzamy filmy oklaskami. – W żuromińskim festiwalu brali udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żurominie oraz podopieczni  Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żurominie wraz z opiekunami – informuje dyrektor placówki Joanna Rakoczy.

W 2019r. żuromińska biblioteka znów znalazła się w gronie (tym razem 50 ośrodków z całej Polski) uczestników festiwalu, gdzie pokazywano filmy dotykające problematyki osób niepełnosprawnych. Wówczas oglądano film podsumowujący program „EFF Inauguracja Ty i Ja” oraz polski film pt. ,,Niebo bez gwiazd” ukazujący niezwykłą relację miedzy ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem. Film ten otrzymał „Pierwsze Wyróżnienie Specjalne – Motyl 2018” w kategorii film dokumentalny. Publiczność zgromadzona na seansie w bibliotece nagrodziła filmy oklaskami. W żuromińskim festiwalu brali udział podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Żurominie wraz z opiekunami. Kontynuacja festiwalu odbyła się kilka dni później w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W tym roku z kolei całe przedsięwzięcie odbyło się w innej formie. Wiadomo, że pandemia wymusiła w wielu dziedzinach zmianę nawyków i wstrzymała wiele działań, ale niektóre z nich można wykonywać w zmienionej formie. – W tym roku nie można było tego zorganizować stacjonarnie w siedzibie biblioteki – informuje dyrektor biblioteki Joanna Rakoczy. Dlatego właśnie cały repertuar filmowy, dostępny w ramach festiwalu uczniowie Szkoły Specjalnej obejrzeli na miejscu, w swojej placówce. Projekcja odbyła się 26-27 listopada. Do wychowanków trafiły też związane z przedsięwzięciem gadżety.

Jak mówi Rakoczy, dobrze, że udało się projekcję zorganizować, bo druga placówka, która zawsze brała w niej udział – Warsztaty Terapii Zajęciowej – w tym roku niestety nie mogła uczestniczyć. A tematyka poruszana w filmach – integracji społecznej osób niepełnosprawnych – jest bardzo ważna.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.