Informacje

GMINA SIEMIĄTKOWO MUSI POPRAWIĆ STUDIUM

Jak pisaliśmy na łamach „Kuriera” samorząd Siemiątkowa uchwalił Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda unieważnił jednak uchwałę.
Wójt Piotr Kostrzewski prezentuje nową lokalizację planowanej oczyszczalni ścieków.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził nieważność uchwały nr XXI.143.2021 Rady Gminy Siemiątkowo z 10 lutego 2021 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Siemiątkowo. Głównym powodem, dla którego samorząd opracował Studium było umieszczenie w nim planowanej oczyszczalni ścieków. Niestety, okazuje się, że uchwałę należy poprawić. Wojewoda wskazał w uzasadnieniu między innymi, że: „postanowienia studium są zatem sprzeczne z ustawą wtedy, gdy nie realizują dyspozycji konkretnej normy ustawy, a także wtedy, gdy ich »ogólnikowość« i »hasłowość« nie pozwalają na realizację celów, które ma do spełnienia studium”. Uwag do dokumentu było sporo. Samorządowi przysługiwała skarga na decyzję wojewody, którą można było do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z tej możliwości jednak nie skorzystano. Jak poinformował nas wójt Piotr Kostrzewski, urzędnicy pracują już nad poprawieniem Studium zgodnie z zaleceniami organu nadzorczego.

Podobnie jak za pierwszym razem najważniejsza jest kwestia związana z lokalizacją oczyszczalni ścieków. Ta ma się teraz zmienić. Jak się dowiedzieliśmy samorząd planuje przeznaczyć na ten cel teren po starej szkole w Rostowie. Bez tego samorząd nie będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie na realizację tej kluczowej z perspektywy rozwoju gminy inwestycji.

Kacper Czerwiński

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.