Informacje

GRAFIKA KOMPUTEROWA W OFERCIE ZSP

W tym roku w ofercie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie pojawił się nowy kierunek kształcenia – technik grafiki i poligrafii cyfrowej. To rozszerzenie popularnego technika informatyka i uatrakcyjnienie rynku pracy.

Do 10 lipca trwa nabór do szkół średnich. W tym roku szkoły nie miały możliwości zaprezentowania się absolwentom podstawówek podczas Targów Pracy i Edukacji ani podczas Dni Otwartych, ale oferta została rozesłana inną drogą. – Wykorzystaliśmy internet. Wysłaliśmy wiadomości do szkół, dyrektorów, wychowawców, umieściliśmy też informacje na naszej stronie internetowej i na profilu na Facebooku. Szkoły umieszczały ją na swoich stronach, nie odmówił nam tego żaden z dyrektorów. Oni też rozumieli sytuację, że uczniowie nie mieli okazji przyjechania na Dni Otwarte – podkreśla Wojciech Smoliński, dyrektor żuromińskiego ZSP.

Wszystkich zainteresowanych odsyłano na stronę internetową szkoły, gdzie można było znaleźć nie tylko szczegółowe informacje, ale i dokumenty rekrutacyjne. W razie wątpliwości można było zadzwonić do placówki i uzupełnić wiedzę.

Dyrektor podkreśla, że informacja o planowanych kierunkach kształcenia, zaletach i bazie dydaktycznej na pewno się rozeszła właśnie poprzez internet, bo sam widział, że wiele osób udostępniało posty ze szkolnego profilu na Facebooku. Nawet jego córka, absolwentka ósmej klasy, przychodziła do niego po pewne informacje po ich przeczytaniu. Starał się jej wszystko tłumaczyć i wie, że przekazywała ona te informacje dalej.

Z powodu przesuniętej matury wiele egzaminów odbywało się w godzinach popołudniowych, więc dyrektor był w szkole do późnych godzin, i wówczas również można było z nim porozmawiać, odebrać dokumenty do rekrutacji, co też się działo. Rodzice przychodzili razem z uczniami. – Niektórzy wypisywali od razu dokumenty, zostawiali w sekretariacie – mówi.

W obliczu trwającej wciąż pandemii dyrektor ma świadomość, że tegoroczna rekrutacja może wypaść różnie, ale uważa, że uczniowie w tym roku są o rok młodsi i przez to rodzice więcej interesują się tym, gdzie ich pociechy podejmą dalszą edukację, pomagają w wyborze. Na swoim przykładzie wie, że po kilku rozmowach z żoną i córką ostatecznie, ku jego zadowoleniu, po analizie oferty szkoły dziewczyna wybrała właśnie jego placówkę do kontynuowania edukacji. Tu od września rozpocznie naukę w klasie pierwszej. – Pozytywnie odbierała to, co my publikujemy w swoich filmikach i postach na stronie internetowej i Facebooku, czyli ten język, jakiego użyliśmy, trafił do młodzieży. Były to m.in. piosenka na zakończenie roku, filmiki o zawodach, jakie oferujemy w naszej szkole

Dyrektor podkreśla, że bardzo dużo plików pobrano ze strony szkoły, więc ma nadzieję, że rekrutacja wypadnie dobrze. Szkoła oferuje naukę w technikum (profil: handlowiec, informatyk, pojazdów samochodowych, mechatronik, grafiki i poligrafii cyfrowej) i branżowej szkole I stopnia (mechanik pojazdów samochodowych, wielozawodowa). Na pewno sporym zainteresowaniem, jak co roku, cieszy się kierunek technika informatyka. W tym roku oferta szkoły została rozszerzona o kierunek grafiki i poligrafii cyfrowej.

– Trochę zbiegło się to z okresem pandemii, ale przygotowywaliśmy to dużo wcześniej – mówi Smoliński. Samo zatwierdzenie nowego kierunku odbyło się w okresie pandemii. Nie odbyła się nawet w Warszawie Wojewódzka Rada Rynku Pracy ze względu na obostrzenia, ale zaopiniowała nowy kierunek pozytywnie.

– Spędziliśmy wiele godzin, wiele rozmów odbyliśmy nad tym, że trzeba wprowadzić coś nowego, nowy zawód, bo mieliśmy wielu chętnych do flagowego naszego kierunku technik informatyk, na dwie klasy, nawet na 2,5 klasy – podkreśla dyrektor. Uznano, żeby urozmaicić rynek pracy dla absolwentów trzeba stworzyć profil taki, który już jest – czyli dobry technik informatyk, ale skierowany na inne tory. Stąd zrodził się pomysł grafiki i poligrafii cyfrowej.

– W pandemii wiele firm przeniosło się do internetu, a nowy kierunek wiąże się z projektowaniem stron internetowych, projektowaniem logo, administrowaniem stronami internetowymi, obróbką cyfrową zdjęć.

– Uważam, że to dobry kierunek i już cieszy się zainteresowaniem, bo mieliśmy dużo pytań o ten kierunek i już jest wiele podań. Jestem z tej liczby zadowolony. Dalej jest dużo podań na technika informatyka, czyli to, co jest stałe w ofercie – podkreśla dyrektor placówki.

– Uważam, że technik grafiki się sprawdzi. Że jest to zawód uniwersalny i zawód przyszłości. Tak też został zaopiniowany przez MEN, które określiło listę zawodów deficytowych. Stał się on poszukiwany na rynku pracy – podkreśla Wojciech Smoliński.

Jak tłumaczy, w klasie o profilu technik informatyk elementów grafiki komputerowej jest mało. Do wprowadzenia nowego przedmiotu przygotowała się już kadra pedagogiczna. Sam dyrektor z dwójką innych nauczycieli podjęli i skończyli właśnie studia podyplomowe z grafiki komputerowej.

Jak ostatecznie wypadnie tegoroczny nabór, napiszemy już po jego zakończeniu. Będzie wiadomo, ile uczniów trafi do naszych placówek, ile oddziałów powstanie w każdej szkole.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.