Edukacja

GRAFIKA TO DOBRY KIERUNEK ROZWOJU

Już trzeci rok z rzędu w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie prowadzony jest nabór uczniów do klasy w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Z roku na rok zainteresowanie nim jest coraz większe.

Dyrektor ZST-Z w Żurominie Wojciech Smoliński uważa, że to kierunek przyszłościowy dla rozwoju jego szkoły. Placówka jest wyposażana w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, które pomaga w prowadzeniu zajęć z uczniami.

Już w kwietniu pisaliśmy na naszych łamach, że żuromińskie technikum będzie mogło podnieść jakość nauczania w klasach technikum w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik mechatronik. Do placówki w ramach projektu innowacyjnego nauczania w szkołach zawodowych trafił wtedy sprzęt wart ponad milion zł. To darowizna od marszałka województwa Adama Struzika, a pozyskana przez niego z Funduszy Europejskich dla Mazowsza. O tyle cenny jest ów nabytek, bo takiej jakości sprzęt ma zaledwie kilkanaście szkół w Polsce.

Wicestarosta powiatu Ireneusz Rejmus, który „wystarał się” o ten sprzęt, podczas jego przekazania nie krył zadowolenia. -Bardzo się cieszę, bo starania o sprzęt i rozmowy z Urzędem Marszałkowskim trwały blisko rok, ale udało się je zakończyć sukcesem – mówił Ireneusz Rejmus w kwietniu ubiegłego roku.

Do szkoły trafiły: drukarka 3D z oprogramowaniem oraz drukarka 3D (proszkowa), stacja robocza z materiałami eksploatacyjnymi, skaner 3D, wartość początkowa ok. 1 000 000,00 zł. Drukarka ProJet 460Plus (proszkowa) to urządzenie, które umożliwia zachowanie najwyższej prędkości drukowania przy jednoczesnej dużej wydajności druku. Drukuje modele realistyczne nasycone kolorami. Posiada możliwości naniesienia dodatkowego elementu w postaci tekstu, loga czy zdjęć. Wszystkie stosowane materiały do drukowania są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Uczniowie kształcąc się w klasie o profilu technik grafiki i poligrafii cyfrowej uczą się pracy na specjalistycznych programach. Obsługują cały pakiet Adobe – Photoshop, Ilustrator, Premiere pro, Adobe InDesign, Impozycjoner, Corel Draw, Inkscape, Gimp, Blender, AutoDesk.

– W tym roku nasi uczniowie będą mieli pierwsze praktyki. Odbędą je tam, gdzie jest kontakt z grafiką rastrową, wektorową – informuje Smoliński.

– Technik grafiki i poligrafii cyfrowej będzie przygotowany do planowania i realizacji cyfrowych procesów przygotowawczych, projektowania i przygotowania mediów graficznych do procesu drukowania, użytkowania urządzeń cyfrowych stosowanych w procesach poligraficznych, prowadzenia kontroli jakości procesów i produktów poligraficznych – dodaje dyrektor ZST-Z w Żurominie.

Absolwenci technikum są przygotowani do pracy przy szeroko pojętym procesie wytwarzania produktów poligraficznych począwszy od projektowania aż po kontrolę jakości procesów i produktów. Technik grafiki i poligrafii cyfrowej potrzebny w każdej niemal agencji reklamowej oraz we wszystkich firmach wydawniczych, od jego umiejętności zależy bowiem ostateczny wygląd ulotek, prospektów, gazet, czasopism kolorowych oraz książek.

– Absolwent, posiadając tytuł technika grafiki i poligrafii cyfrowej, może znaleźć zatrudnienie w: szeroko pojętych multimediach, np. w studiach reklamowych (reklama zewnętrzna, udział w kampaniach reklamowych, projektowanie gadżetów reklamowych), rozrywce, studiach grafiki, studiach fotografii cyfrowej, edukacji (komputerowe kursy szkoleniowe, publikacje encyklopedii itp.), inżynierii (projektowanie maszyn bądź pojazdów motoryzacyjnych) – wylicza dyrektor Wojciech Smoliński. Ale nie tylko. Grafika stosowana jest dziś w przemyśle (wzornictwo przemysłowe, materiały do szkoleń zawodowych dla pracowników, reklama i sprzedaż produktów), badaniach naukowych (tworzenie modeli i symulacji komputerowych), w zakładach poligraficznych, w tym przy projektowaniu opakowań, drukowaniu cyfrowym i dalszej obróbce, obsłudze cyfrowych systemów zarządzania drukarnią.

– Absolwent naszej szkoły kończący klasę technik grafiki i poligrafii cyfrowej będzie potrafił posługiwać się terminologią zawodową, organizować i nadzorować proces technologiczny, realizować cyfrowe procesy graficzne, obsługiwać cyfrowe urządzenia wejścia i wyjścia, oprogramowanie oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe stosowane w procesie wytwarzania produktów poligraficznych – dodaje Smoliński.

Oprócz tego wykształcony technik grafiki będzie umiał stosować dostępne technologie poligraficzne w procesie wytwarzania produktów, zabezpieczać prawidłowe działanie systemów i urządzeń, posługiwać się językiem angielskim na poziomie umożliwiającym wykonywanie zadań zawodowych, stosować techniki komputerowe w realizacji zadań zawodowych, przeprowadzać standaryzację procesów zgodnie z ustalonymi wymaganiami. Po skończeniu szkoły może od razu rozpocząć pracę lub też będzie mógł założyć własną działalność gospodarczą. Kształtowanie podstaw przedsiębiorczych oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy odbywa się zarówno w trakcie kształcenia zawodowego jak i podczas realizacji zajęć edukacyjnych „Podstawy przedsiębiorczości”.

Uruchomienie tego kierunku kształcenia było właściwym krokiem. Tak uważają zgodnie i dyrektor szkoły, i wicestarosta Ireneusz Rejmus. Szkoła otworzyła się na nowe wyzwania, a tym samym na zapotrzebowanie rynku pracy. O nowym zawodzie i możliwościach z nim  związanych dyrektor będzie opowiadać podczas panelu dyskusyjnego „Barometr zawodów 2023” w PUP, jaki odbędzie się w urzędzie 28 września.

Agnieszka Makuszewska

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • nie dla gazdego grafika oraz poligrafia, moze by tak profil szkoly rozszerzyc o IoT, oprogramowanie wbudiwane dla przemyslu motorzacyjnego, samolotiwego lub militarnego, testowanie oprogramowania lub tez cybersecurity. obaszrow it mnustwo, specjalisow na rynku brak

  • A LO w Żurominie luz pas. Do dziś bez planu lekcji. Bez nauczycieli. Lekcji nie ma. Niech Wicestarosta lepiej tym się zajmie.