Jak informuje Urząd Gminy i Miasta Żuromin, projekt został złożony został w III edycji konkursu grantowego “Generacja 6.0”,zorganizowanego przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Dzięki dofinansowaniu adresaci projektu – 23 osobowa grupa członków Klubu Senior+ w Żurominie w wieku 60 + mogła przez 4 miesiące cieszyć się z różnego rodzaju aktywności zaplanowanych w projekcie.
Projekt już się zakończył. Ostatnie spotkanie zorganizowano w plenerze, gdzie przy wspólnym grillu zostały podsumowane działania projektowe. Seniorzy biesiadując miło spędzili czas na świeżym powietrzu.
Projekt trwał 4 miesiące. Działania projektowe zaplanowane zostały od 1 marca do 30 czerwca 2021 r. Ze względu na występującą pandemię koronawirusa COVID-19 harmonogram działań w czasie realizacji projektu był kilkukrotnie zmieniany, jednak do końca czerwca br. wszystkie zaplanowane zadania zostały zrealizowane. Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i technologicznemu osób w wieku 60+ poprzez inicjatywy w obszarze społecznym i technologicznym mające na celu, poszerzenie ich wiedzy i rozwój ich umiejętności, poprawa sprawności ruchowej i kondycji fizycznej poprzez grupową rehabilitację lub fizykoterapię, rozwój zainteresowań kulturalnych. Adresaci „Wiosny seniora” projektu uczestniczyli w różnego rodzaju działaniach dostosowując się do ścisłych wytycznych i obostrzeń sanitarnych związanych z występującą pandemią.
Seniorzy wzięli udział w warsztatach wikliniarskich, spotkaniu z dietetykiem i rehabilitantem, ale największą atrakcją projektu były wycieczki kulturalno-integracyjne. Pierwsza z nich odbyła się do Torunia, gdzie seniorzy zwiedzili piękną starówkę oraz wzięli udział w pokazie wyrobu pierników, który odbył się w Żywym Muzeum Piernika. Byli też w teatrze w Płocku, na spektaklu pt. ”Hotel Westminister” w reżyserii Jerzego Bończaka. Natomiast 25 czerwca seniorzy zwiedzili miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.
Ciekawym działaniem w projekcie były zajęcia z dietetykiem, które odbyły się w dniach 2 i 4 czerwca 2021 r. Łącznie odbyło się 8 godzin zajęć z dietetykiem. Możliwość kontaktu ze specjalistą żywieniowym pozwoliła seniorom poznać techniki stosowania prawidłowej diety, a także zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Członkowie Klubu Senior + na zajęciach zdobyli wiedzę w zakresie zdrowego stylu życia oraz nauczyli się przygotowywać zdrowe posiłki. Dodatkowo, w ramach w/w zajęć został zakupiony sprzęt gospodarstwa domowego (grill, garnki), który wykorzystano do przygotowania posiłków podczas prowadzonych zajęć i który będzie służył seniorom podczas dalszych wspólnych spotkań w Klubie Seniora +.
Jak podkreśla urząd, dzięki przeprowadzonym działaniom uczestnicy projektu m.in. zwiększyli swój udział w życiu społecznym i kulturalnym, wzmocnili więzi społeczne poprzez wspólną integrację, zdobyli nową wiedzę i nowe umiejętności oraz rozwinęli pasje (obsługa komputera i internetu, umiejętność wyplatania koszyków, przygotowywanie zdrowych posiłków). Zwiększyli swoją kreatywność dzięki zajęciom edukacyjno-twórczym, a także wzmocnili kondycję psychofizyczną, zwiększyli aktywność ruchową i poprawili wydolność organizmu. Wzrosła też ich świadomość w zakresie zagrożeń w sieci i wiedza na temat ich zapobiegania. Seniorzy wzmocnili zainteresowania kulturalne poprzez udział w wyjazdach kulturalno –integracyjnych.
AO
Dodaj komentarz