Informacje

INTERNAT W DOBIE PANDEMII

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach z powodu pandemii pokrzyżowało wiele planów. Jednak wychowawcy Internatu przy Zespole Szkół Techniczno – Zawodowych w Żurominie mają stały kontakt z internacką młodzieżą.
fot. Internat

Pedagodzy komunikują się z młodzieżą za pomocą dziennika elektronicznego oraz komunikatorów internetowych. Wysyłają materiały do lekcji wychowawczych, podsuwają pomysły, co można robić, żeby się nie nudzić i jak dobrze wykorzystać czas spędzony w domu. Prowadzą zajęcia zdalne dotyczące profilaktyki zdrowotnej oraz bezpiecznych zachowań związanych z nauką na odległość. Czas pandemii jest również czasem poświęconym kontynuacji cyklu spotkań czytelniczych „ Z książką pod rękę”, zainicjowanych przez Justynę Tylicką, wychowawczynię internatu.

– Staram się sukcesywnie przesyłać wychowankom propozycje, co warto przeczytać, zachęcam do tego, poprzez przedstawienie wartości płynących z czytania. Robię to chętnie, gdyż pomysł z rozpoczęciem cyklu spotkał się z pozytywnym odbiorem młodzieży – mówi Justyna Tylicka. Jedna z wychowanek bardzo lubi przychodzić na te spotkania, ponieważ jak sama mówi „czytanie na głos wśród grona przyjaciół poprawia jej dykcję”. Inna z wychowanek także uważa je za ciekawe, ponieważ według niej „czytanie jest lepsze niż film, gdyż w filmie otrzymujemy gotowy obraz , a każda książka to instrukcja, jak w swoim umyśle samemu zrobić taki film, obraz i dźwięk”.

– Do tej pory spotkania czytelnicze odbywały się w czwartki i oprócz stałych osób, przybywali na nie też gościnnie wychowankowie, którzy byli zainteresowani konkretną tematyką np. legendami indiańskimi – dodaje Tylicka.

Oprócz spotkań czytelniczych , wychowawcy wraz z młodzieżą internacką zawiązali klub wolontariacki, w ramach którego przygotowują ręcznie wykonywane ozdoby bożonarodzeniowe, które zamierzają przekazać jako świąteczne upominki uczniom jednej z żuromińskich szkół. – Wysyłamy wychowankom zdjęcia i gotowe instruktaże i zachęcamy ich, aby próbowali sami wykonywać takie prace w domach – mówi Justyna Tylicka.

Ponadto w ostatnim czasie powstała wirtualna wystawa prac rysowanych kredką i ołówkiem jednej z wychowanek internatu, Alicji Gawryś, uczennicy klasy II technikum handlowego Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie. Alicja oddaje się swojej pasji w czasie wolnym w internacie. Zostało to dostrzeżone przez wychowawców, którzy starają się wspierać ją w rozwoju zainteresowań. Aktualnie nie ma możliwości na zorganizowanie wystawy w tradycyjnej formie, dlatego właśnie powstała wystawa on-line, umieszczona na fanpage’u szkoły, którą obejrzało już wiele osób. – W ten sposób chcemy, aby talent Alicji został doceniony. Wystawę można obejrzeć także na stronie internetowej internatu – kończy Tylicka.

AO/KW

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.