Informacje

INWESTYCJE I POMOC SAMORZĄDOM

Budżet Mazowsza na 2022 r. przedstawia się bardzo optymistycznie. Ponad 4,6 mld zł po stronie wydatków, w tym aż 1,4 mld zł na inwestycje. Nie zabraknie środków na programy wsparcia, pomoc organizacjom pozarządowym czy realizację kolejnej edycji BOM.

Inwestycje i wsparcie lokalnych samorządów w ich planach – to nasze priorytety na 2022 r. – mówi marszałek Adam Struzik. – O ile spełnią się prognozy ministerstwa dotyczące dochodów, przyszły rok będzie naprawdę dobry. Tak jak w ostatnich latach stawiamy na inwestycje czy wsparcie dla samorządów lokalnych, na które przeznaczymy ponad 230 mln zł. W przypadku inwestycji po raz kolejny największe środki przeznaczymy na modernizację i doposażenie mazowieckiej służby zdrowia oraz budowę i remonty dróg – wyjaśnia marszałek.

Stabilny budżet Mazowsza

Na stabilną sytuację finansową województwa zwraca uwagę przewodniczący klubu KO Krzysztof Strzałkowski. – To budżet z jednej strony dosyć zasobny, z drugiej bardzo napięty. Wynika to przede wszystkim z olbrzymich podwyżek cen energii elektrycznej i gazu, które nie mogą pozostać bez wpływu na funkcjonowanie spółek kolejowych, instytucji kultury, szpitali czy innych instytucji samorządowych. Cieszy fakt, że w tej sytuacji znalazły się środki na realizację wszystkich poprawek zgłoszonych przez klub Koalicji Obywatelskiej. Są to m.in 10 milionów złotych na przebudowę skrzyżowań dróg wojewódzkich z powiatowymi i gminnymi w zakresie instalacji sygnalizacji świetlnej, milion złotych na rady seniorów, a także milion złotych na młodzieżowe rady gmin i dzielnic.

Ponad 4,6 mld zł po stronie wydatków

Planowane dochody Mazowsza wyniosą w przyszłym roku ponad 4,3 mld zł, z czego ponad 3,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT (ponad 3,2 mld zł) i PIT (ponad 370 mln zł). Przyszłoroczne wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 mld zł. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2022 r. wyniesie blisko 884 mln zł.

Na realizację inwestycji w 2022 r., władze województwa zaplanowały ponad 1,4 mld zł. Najwięcej, bo 537 mln zł zostanie przeznaczonych na  modernizację i doposażenie szpitali, 402 mln zł na budowę, rozbudowę i modernizację dróg wojewódzkich. 71,4 mln zł pochłoną inwestycje w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego, a ponad 66 mln zł w placówkach oświatowych.

W 2022 r. władze Mazowsza przeznaczą aż 617 mln zł na ochronę zdrowia, w tym 537 mln zł na inwestycje. – Zapewnienie mieszkańcom województwa odpowiednich warunków leczenia i dostępu do nowoczesnej diagnostyki to priorytet zwłaszcza teraz, gdy cały świat walczy z pandemią – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Przed nami trudny rok. Niestety kolejne fale pandemii nas nie omijają, a wręcz przybierają na sile. Dlatego nie ustajemy w doposażaniu i modernizacji naszych szpitali. Dzięki realizacji naszego unijnego projektu covidowego cały czas będziemy wspierać ponad 70 partnerów w walce z covid-19. Środki z UE to także pomoc dla ratowników medycznych, którzy mogą liczyć na specjalne dodatki – dodaje.

Wśród największych planowanych na przyszły rok inwestycji znalazły się budowa i wyposażenie Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, budowa nowego budynku dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o. o w Radomiu, modernizacja budynku głównego Szpitala w Rudce, przebudowa i modernizacja pomieszczeń budynku zakaźnego w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, rozbudowa i modernizacja budynku Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku z wyposażeniem, rozbudowa i nadbudowa budynku D z łącznikiem F wraz z przebudową pierwszego piętra budynku D w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o, a także rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku szpitala przy ul. Barskiej 16/20 w Warszawie.

719 mln zł na drogi

Na budowę, modernizację, przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy w 2022 r. w sumie 719 mln zł, z czego 401,5 mln zł na inwestycje, a kolejnych 258 mln zł na remonty i bieżące utrzymanie. Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, na Mazowszu jest blisko 3000 km dróg wojewódzkich, które co roku są systematycznie modernizowane i rozbudowywane. – Największe przedsięwzięcia na przyszły rok to m.in. kontynuacja budowy zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, budowa tunelu w Sulejówku, kolejny etap budowy drogi od Iłży do Solca nad Wisłą czy relacji Warszawa – Wólka Kozłowska – podsumowuje wicemarszałek.

Ponad 357 mln zł na kulturę

Kultura i dziedzictwo narodowe to ponad 357 mln zł, z czego ponad 285 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na utrzymanie instytucji kultury, a ponad 71,4 mln zł na inwestycje. Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk przed samorządem kolejny rok z pandemią. – Choć obecnie instytucje kultury mogą funkcjonować w miarę normalnie stosując reżim sanitarny, nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co przyniosą kolejne fale. Mimo trudnej sytuacji zaplanowaliśmy na przyszły rok szereg inwestycji. Chcemy zmieniać nasze placówki, dostosowywać je do nowych wyzwań i oczekiwań odbiorców, aby były to miejsca na miarę XXI w.

229 mln zł na programy wsparcia

Samorząd województwa po raz kolejny przeznaczy także środki na wsparcie samorządów lokalnych. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, kolejne lata pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu projekty. – Co roku stajemy przed bardzo trudnym wyborem. Liczba wniosków znacząco przekracza środki, które możemy przeznaczyć na ten cel. W przyszłym roku na pomoc dla gmin i powiatów przeznaczymy blisko 230 mln zł.

Największa pula środków, czyli ponad 142 mln zł zostanie przeznaczonych na instrument zadań ważnych. Dzięki temu wsparciu gminy otrzymują środki na budowę dróg, modernizacje placówek kulturalnych czy oświatowych. Poza dotychczas realizowanymi programami, pojawi się również nowy dotyczący adaptacji do zmian klimatu.

Oprac. KC

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.