Kolejny krok to rozpoznanie rynku, czyli zapotrzebowania pracodawców na konkretne stanowiska. Przed wyborem zawodu warto sprawdzić, z którą branżą warto związać swoje życie. Przeanalizować branże i zawody przyszłości, czyli takie, które w dłuższej perspektywie tzn. na przykład po ukończeniu studiów, będą się nadal rozwijać. Zawodami przyszłości można określić te stanowiska, w których prawdopodobnie za 5-10 lat będzie zapotrzebowanie na pracowników. Co ciekawe niektóre zawody znikają, ale ciągle tworzą się nowe. Kto 15 lat temu słyszał o zawodzie youtubera, vlogiera, influencera, podkastera, brokera informacyjnego, personel shoppera, groomera, fundraisera czy bardzo teraz popularnego specjalisty ds. social mediów? Zawody przyszłości, które będą najbardziej poszukiwane na polskim rynku pracy to oczywiście: specjaliści z branży IT, biotechnolodzy, specjaliści systemów energii odnawialnej, specjaliści ds. logistyki, inżynierowie elektrotechnologii, lekarze, pracownicy medyczni, trener/dietetycy, konstruktorzy, robotycy, automatycy, elektronicy, specjaliści ds. finansów, analitycy Big Data/Data scientist.
Następną kwestią, którą należy przygotować w trakcie planowania kariery zawodowej jest poznanie wymagań, które należy spełnić, aby uprawiać dany zawód tj. zdobycie wykształcenia, uprawnień, zdolności, pozwoleń, wymogów co do stanu zdrowia. Warto również zobaczyć, jakie wynagrodzenie można uzyskać za pracę w danym zawodzie. To kwestia która może zmienić wiele decyzji.
Po takim przygotowaniu już nie jest trudno wybrać kierunek studiów. W tej kwestii istotne jest, aby nie kierować się emocjami, modą, tylko rzetelną wiedzą. Dla upewnienia się czy kierunek jest „dla mnie”, warto jeszcze udać się na dni otwarte i porozmawiać z przedstawicielami uczelni, sprawdzić plany zajęć, które są dostępne na stronach internetowych. Warto również porozmawiać z absolwentem danego kierunku, jeśli znajduje się wśród znajomych.
Poza tym należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej uczelni. Ukończenie prestiżowego Uniwersytetu lub Politechniki może nam otworzyć karierę już na studiach. Kluczowym zadaniem przy wyborze uczelni, jest sprawdzenie jak wypada w rocznych rankingach, jakie koła naukowe tam działają. W trakcie studiów warto również zaangażować się w działalność organizacji studenckich, zrzeszeń, kół naukowych, warto też skorzystać z programów wymiany międzynarodowej. Ważne są również doświadczenia zawodowe zdobyte w trakcie studiów, takie jak praktyki ponadprogramowe, wolontariat czy praca (oczywiście w niepełnym wymiarze czasu pracy), najlepiej w miejscach gdzie się dużo nauczymy. Wszystkie te działania będą procentowały na rozmowach z pracodawcami i otwierały nam furtkę do kariery zawodowej. Często pracodawcy zgłaszają się bezpośrednio do uczelni wyższych i tam przy pomocy Biur Karier rekrutują pracowników. Dotyczy to studentów np. informatyki, technologii drewna, automatyki i robotyki itp.
Osoby, które nie zdecydują się na studia dzienne, mają możliwość skorzystania z pomocy urzędu pracy.
Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić lub od czego zacząć, zgłoś się do nas!
Rejestrując się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie, możesz otrzymać kompleksową pomoc. Począwszy od doradztwa zawodowego poprzez podtrzymywanie motywacji w dążeniu do celu w formie coachingu, aż do konkretnego wsparcia finansowego. Mamy ciekawą ofertę skierowaną do tej grupy wiekowej m.in. środki na bony szkoleniowe, bony zasiedleniowe, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, propozycje staży. Od 2020 roku mamy też nową usługę w postaci coachingu kariery dla naszych klientów zainteresowanych rozwojem, zmianą, chcących przyśpieszyć karierę zawodową. Młodzi mogą również skorzystać z porad zawodowych z testami predyspozycji zawodowych, e-porad, spotkań grupowych i sesji cochingowych prowadzonych on-line czy webinarów.
Osobom niezdecydowanym, które nie mają jeszcze pomysłu na siebie Urząd Pracy oferuje pomoc poprzez współpracę z doradcą zawodowym. W trakcie rozmowy można omówić indywidualną ścieżkę edukacyjno- zawodową oraz odpowiedzieć sobie na pytania: Jaki zawód mogę wykonywać? Jakie wynagrodzenie mnie interesuje? Do wykonywanie jakiego zawodu mam predyspozycje? Czego naprawdę chcę? I co już mam? Nie każdy dysponuje maksymalną wiedzą o sobie, ale przez działanie, pracę, zaangażowanie może znaleźć miejsce dla siebie.
Niestety nikt nie da nam przepisu na sukces zawodowy czy osobisty. Myślę, że jego podstawą jest pasja, wzięcie odpowiedzialności za swoje życie, wyznaczenie sobie celu i ciężka praca każdego dnia bez wymówek.
Podsumowując
*Weź odpowiedzialność za swoje życie,
*Ustal cele (odpowiedź sobie na pytanie czego naprawdę chcesz?),
*Poznaj siebie (wartości, pasje, zainteresowania, kompetencje),
*Poszukaj informacji o:
– zawodach,
-wynagrodzeniu na danym stanowisku,
– ścieżce edukacyjnej prowadzącej do wymarzonego stanowiska,
– zapotrzebowaniu rynku pracy na tego typu pracowników.
*Wybierz kierunek kształcenia i uczelnię,
*Sprawdź branże i zawody przyszłości,
*Nie przestawaj się uczyć (lifelong learning)
*Działaj!
Nie czekaj – zadzwoń nr tel. 23 657 31 63 wew. 32
Zapraszam – Emilia Sychocka-Betlińska, Doradca zawodowy
Powiatowy Urząd Pracy w Żurominie
ul. Lidzbarska 27a
zuromin.praca.gov.pl
Dodaj komentarz