Informacje

JAK ZMIENIŁY SIĘ DOCHODY SAMORZĄDÓW? KTO STRACIŁ? KTO ZYSKAŁ?

Pismo samorządowe „Wspólnota” opracowało kolejny ranking, tym razem dotyczy on dochodów własnych samorządów. Jak sytuacja wygląda w naszych gminach?

Jak zauważają autorzy rankingu duże miasta nie były szczególnie rozpieszczane przy rozdziale pomocy rządowej dla samorządów, w dodatku poniosły znaczące wydatki związane z pandemią. Ośrodki miejskie były głównymi ofiarami zmian sytuacji finansowej spowodowanej koronawirusem. Wpływy samorządów zmniejszyły się ze względu na pogarszającą się sytuację ekonomiczną mieszkańców i przedsiębiorstw. Miasta często stosowały zwolnienia z podatków. Zestawienie przygotowane przez „Wspólnotę” nie przedstawia dokładnych skutków ekonomicznych pandemii, ale pokazuje rzeczywisty obraz dochodów własnych w 2020 roku w porównaniu do 2019.

W kategorii województw Mazowsze nie zanotowało straty. Dochód naszego samorządu okazał się wyższy o 1,59%. Największą stratę zanotowało śląskie, dochód samorządu zmalał o 12,64%.

Powodów do narzekania nie ma również powiat żuromiński w porównaniu do 2019 roku dochody własne samorządu w ubiegłym roku wzrosły o 18,06 %. Większe dochody zanotował też sąsiedni powiat mławski (+9,75%), natomiast sierpecki stracił 8,17%.

Żuromin, który zakwalifikowany jest w kategorii miast powiatowych także zanotował większe dochody własne (+4,9%), z kolei przychody sąsiadów były mniejsze: Mława (-1,23%), Rypin (-4,47%).

Najmłodsze miasto w naszym powiecie-Lubowidz w porównaniu z 2019 zyskało 9,13 % dochodów własnych, stracił natomiast Bieżuń (-3,30%).

Wśród gmin wyraźnie w ubiegłym roku „odkuł się” Kuczbork, dochody własne samorządu wzrosły aż o 24,23%. Pozostałe gminy mogły tylko pozazdrościć. Lutocin miał mniejsze przychody o 5,64%, a Siemiątkowo aż o 12,96%.

Kacper Czerwiński

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.