Informacje

JAKA BĘDZIE TERAZ SZKOŁA? BEZ AKADEMII, W MASKACH I Z DYSTANSEM

Ruszył nowy rok szkolny? Ale jaki? Już pod koniec ostatniego tygodnia wakacji na stronach internetowych szkół i na ich profilach na Facebooku zamieszczono specjalne instrukcje dotyczące organizacji rozpoczęcia roku. Seria nakazów, zakazów i zaleceń. Jak w tej rzeczywistości odnajdą się uczniowie i nauczyciele?

We wszystkich placówkach zrezygnowano z tradycyjnego rozpoczęcia roku w salach gimnastycznych, w którym oprócz uczniów wiele razy uczestniczyli rodzice, zwłaszcza pierwszoklasistów, nieco wystraszonych rozpoczęciem nauki w nowym miejscu. Spotkania klas z wychowawcami organizowano w poszczególnych salach lekcyjnych, o różnych godzinach. Przed wejściem do szkół obowiązywały wszystkich: zachowywanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk i noszenie maseczek.

Dyrektorzy przygotowali też specjalne regulaminy pracy każdej szkoły, ujmując w nich wytyczne dotyczące zachowania dystansu i unikania gromadzenia się. Przypomnieli w nich też o zasadach obowiązujących w środkach komunikacji (w przypadku uczniów dojeżdżających). Poprosiliśmy kilku dyrektorów o przedstawienie tych zasad, jakie będą obowiązywały w ich placówkach.

Piotr Babiuch, dyrektor SP nr 2 w Żurominie

Rozpoczęcie roku  szkolnego 2020/2021 odbywa się w czasie trwania pandemii koronowirusa COVID-19, który na nowo definiuje organizację pracy szkoły. Wytyczne opracowane przez GIS, MZ, MEN oraz specyfika szkolnego środowiska lokalnego sprawia, że stajemy w obliczu nowej rzeczywistości. Rzeczywistość to z pozoru taka sama, w gruncie rzeczy całkiem inna. Rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce jak co roku 1 września o godzinie 9:00, jednak bez oficjalnych uroczystości z tym związanych. Uczniowie przyszli do szkoły i spotkali się w szkole z wychowawcami w klasach, którzy poinformowali ich o organizacji pracy. W związku z zakupieniem indywidualnych szafek dla uczniów klas 4-8, wychowawcy już pierwszego dnia przekazali dzieciom kluczyki do szatni. Przydział szafek jest tak zorganizowany, aby zminimalizować kontakt uczniów ze sobą w szatniach w trakcie przychodzenia jak i wychodzenia ze szkoły.  Przychodzenie/wychodzenie dzieci do/ze szkoły również staraliśmy się tak zorganizować, aby bezpieczeństwo dzieci i pracowników szkoły zostało maksymalnie zapewnione. Przyjęliśmy zasadę  takiego opracowania planu lekcji, aby dzieci zaczynały/kończyły zajęcia o różnych godzinach. Myśląc o bezpieczeństwie, wydzieliliśmy w szkole sześć wejść na teren placówki przyporządkowując odpowiednią grupę uczniów i pracowników do odpowiedniego wejścia. Ma to na celu unikania licznego grupowania się społeczności szkolnej w jednym miejscu. Zmiany także dotyczą sal lekcyjnych. Dotychczasowy usus, kiedy to uczeń przychodził do klasy został odwrócony. Od  nowego roku szkolnego sale lekcyjne są przyporządkowane do poszczególnych klas, a nauczyciele będą przychodzić do uczniów. Zmienione zostają godziny przerw. Wprowadziliśmy przerwy 5-cio, 10-cio i 15- sto minutowe. Zamysłem było to, aby przy tak dużych zmianach uniknąć sytuacji, w której dzieci miałyby lekcje do godz. 16.00 lub dłużej. W czasie przerw, z nielicznymi wyjątkami, uczniowie nie będą przemieszczać się po całej szkole. Mając na uwadze bezpieczeństwo całej społeczności szkolnej wprowadzono regulacje, które zobowiązują wszystkich do stosowania środków ochrony osobistej na korytarzach w czasie przerw w chwili, kiedy władze państwowe zakwalifikują powiat żuromiński do żółtej strefy epidemicznej. Bezwzględny nakaz stosowania środków ochrony osobistej założenia maseczki mają uczniowie i nauczyciele także wówczas, gdyby wystąpiło podejrzenie wystąpienia zakażenia wirusem u kogokolwiek w danej klasie. Wówczas uczeń jest odizolowany w izolatorium, natomiast pozostali uczniowie są przeniesieni do innej sali lekcyjnej. Sala, w której przebywały dzieci, będzie niezwłocznie dezynfekowana.

Największy niepokój budzi organizacja lekcji wychowania fizycznego. Staraliśmy się, z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, tak ułożyć plan lekcji, aby uczniowie mieli zajęcia  w-f skumulowane blokowo i zamiast czterech lekcji po jednej godzinie w tygodniu, zastosowaliśmy rozwiązanie dwie godziny po dwa razy w tygodni. Pozwoli to uczniom rzadziej przebywać w szatniach wypełniając jednocześnie obowiązek realizacji podstawy programowej. Nadmienię również, że takie rozwiązanie pozwoli unikać używania tego samego sprzętu sportowego  przez uczniów innych klas.

Z uwagi na bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły zostały zawieszone do odwołania wszelkie akademie i uroczystości szkolne. Nie przewidujemy organizowania uroczystości dla całej społeczności. Dopuszcza się natomiast organizowania uroczystości o charakterze klasowym. Przy czym takie rozwiązania będą wynikały z bieżącej sytuacji epidemicznej oraz zgody dyrektora szkoły.

Praca szkoły to nie tylko prowadzenie zajęć edukacyjnych, ale także udział w różnorakich konkursach. Ich organizacja będzie również zależała od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym powiecie. Mając świadomość, że różnorakie konkursy stanowią wartość dodaną w procesie dydaktycznym zarówno w wymiarze edukacyjnym jak i motywacyjnym, to nie mniej jednak bezpieczeństwo zdrowotne jest na pierwszym miejscu.

Iwona Grabowska, dyrektor ZS w Siemiątkowie

W związku z koniecznością dostosowania organizacji pracy szkoły podstawowej i przedszkola do pracy w okresie epidemii Covid – 19 w Zespole Szkół w Siemiątkowie 31 sierpnia 2020r. wprowadzone zostały regulaminy i procedury uwzględniające obowiązujące wytyczne GIS i MEN oraz ustawy i rozporządzenia. Regulaminy i procedury będą opublikowane na stronie internetowej zespołu szkół oraz informacje na Facebooku, uczniowie zostali zapoznani z nowymi zasadami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego – na spotkaniach z wychowawcami klas. Nie planowano ogólnego spotkania z całą społecznością szkolną.

Nowe procedury będą dotyczyły: w przedszkolu: zmian w organizacji pracy przedszkola – przestrzeganie zasad higieny, korzystania z placu zabaw, wydawania posiłków, dezynfekcji pomieszczeń (zakupiono ozonator), przyprowadzania i odbioru dziecka z przedszkola, postępowania w przypadku zauważenia objawów zakażenia górnych dróg oddechowych – dziecko/pracownik z podejrzeniem objawów COVID -19. W szkole podstawowej: organizacji zajęć (m.in. szkoła podzielona na cztery sektory, każda klasa w swojej sali, wytyczone ciągi komunikacyjne na korytarzach, zasady poruszania się po szkole, przechodzenia na zajęcia w-f i informatyki, odpowiedni dobór grup świetlicowych), wejścia ucznia do szkoły i wyjścia ze szkoły, przebywania ucznia w szkole, uczeń/pracownik z podejrzeniem objawów COVID – 19. Wprowadzony zostanie rejestr wejść osób spoza szkoły.

Noszenie maseczek przez uczniów będzie obowiązywało w autobusach, w szkole od momentu wejścia do szatni do przejścia pod wyznaczoną salę lekcyjną. Nie mamy problemu z organizacją zajęć z w-f, gdyż mamy pełnowymiarową salę i dwa boiska – tartanowe i trawiaste. W szkole są tylko dwie duże grupy na w-f – 20 i 21 uczniów, pozostałe grupy są mniejsze. Na hali w czasie niekorzystnej pogody mieszczą się swobodnie dwie grupy.

Co do pozostałej pracy szkoły, nauczyciele planują różne konkursy, ich organizacja będzie uzależniona od wytycznych GIS i MEN. W przypadku braku możliwości organizacji uroczystości na forum szkoły, będą przygotowane okolicznościowe gazetki informacyjne.

Zespół szkół nie otrzymał dodatkowych środków na zakup płynów dezynfekujących. Mamy trochę zapasów płynów dezynfekujących kupionych przed wakacjami i po wyborach, wystąpiliśmy też z wnioskiem do MEN o środki dezynfekujące i maseczki (mamy otrzymać ok. 700 maseczek, co wystarczy na 3 dni).

Ewa Kowalczyk Brożyna, dyrektor SP nr 1 w Żurominie

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej oraz w oparciu o wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie wprowadzono Regulamin funkcjonowania szkoły w czasie epidemii. Regulamin ten został przedstawiony nauczycielom na zebraniu Rady Pedagogicznej, a następnie zamieszczony na stronie internetowej szkoły oraz przesłany rodzicom w wiadomości przez dziennik elektroniczny. W regulaminie tym opisane zostały wszystkie aspekty funkcjonowania szkoły w tej trudnej sytuacji epidemicznej, w jakiej znaleźliśmy się w bieżącym roku szkolnym. Przede wszystkim należy wspomnieć, że zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby uczynić szkołę jak najbardziej bezpieczną zarówno dla uczniów, jak i dla pracowników naszej placówki. W szkole zostały usunięte firany ze wszystkich okien, dywany z sali oddziału przedszkolnego, świetlicy oraz z sal, gdzie prowadzone są zajęcia edukacji wczesnoszkolnej. Kwiaty doniczkowe oraz trudne do zdezynfekowania pomoce dydaktyczne zostały zmagazynowane w kilku pomieszczeniach. Ze względu na pięć możliwych wejść do szkoły, szkołę podzielono na pięć sektorów i zamieszczono w nich szafki ubraniowe dla uczniów wchodzących danym wejściem, w celu ograniczenia mieszania się uczniów z poszczególnych sektorów. Przy wejściach do szkoły wszystkim wchodzącym wyznaczeni pracownicy będą mierzyć temperaturę ciała oraz zalecać dezynfekcję rąk. Na terenie szkoły rozmieszczono wiele plakatów informacyjnych dla uczniów i nauczycieli, zawierających zasady obowiązujące w szkole. Natomiast na drzwiach wejściowych do szkoły zamieszczono wszelkie informacje dla rodziców. Każda klasa ma organizowane zajęcia w jednej sali lekcyjnej, do której przychodzą kolejno według planu nauczyciele. Uczniowie przechodzą pod opieką nauczyciela tylko na zajęcia informatyki do pracowni informatycznej (która będzie po każdej klasie dezynfekowana) oraz na zajęcia wychowania fizycznego na wyznaczoną w planie salę gimnastyczną. Wprowadzono asynchroniczne przerwy, by ograniczyć stykanie się uczniów z różnych klas na korytarzach szkolnych. Realizację zajęć wychowania fizycznego zaleca się prowadzić na świeżym powietrzu, dopóki aura na to pozwoli, natomiast przy złej pogodzie zajęcia mogą być organizowane w sali gimnastycznej, gdyż jej powierzchnia na to pozwala. Należy dodać, że zajęcia wychowania fizycznego będą wyglądały trochę inaczej niż dotychczas, gdyż należy zrezygnować ze wszystkich gier i ćwiczeń kontaktowych w celu zachowania dystansu społecznego. W częściach wspólnych szkoły, czyli w korytarzu, świetlicy, szatni, toalecie, bibliotece, ale również na zajęciach pozalekcyjnych, w których mają prawo uczestniczyć uczniowie kilku równoległych klas, obowiązuje zasada dystansu społecznego oraz stosowanie środków ochronnych: ochrona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Dopiero w momencie, gdy uczeń i nauczyciel zajmie swoje miejsce przy ławce, biurku w klasie, może zdjąć maseczkę czy przyłbicę. Ręce należy dezynfekować po wejściu do szkoły oraz bezpośrednio przed wejściem do sali lekcyjnej.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia w czasie epidemii obowiązuje w szkole zakaz organizowania wycieczek i wyjść. Rezygnuje się też z organizowania akademii, imprez i uroczystości szkolnych. Nie znaczy to jednak, że zapomnimy o świętach i ważnych rocznicach patriotycznych. Będziemy o tym mówić na godzinach wychowawczych i zamieszczać stosowne informacje na stronie internetowej szkoły. Jeśli chodzi o konkursy, to mamy wielką nadzieję, że będzie możliwe ich przeprowadzanie, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Nauczyciele i pracownicy szkoły zostali wyposażeni w środki ochrony: maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe. W każdym pomieszczeniu szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji. Należy tu podkreślić, że wszystkie środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, termometry bezdotykowe, płyny do dezynfekcji oraz zmgławiacz do dezynfekcji pomieszczeń zakupił i przekazał nam organ prowadzący, czyli Gmina i Miasto Żuromin.

Karol Rakowski, dyrektor SP w Łaszewie

W szkole będą obowiązywać nowe regulaminy i procedury. Uczniowie będę korzystać z maseczek podczas wejścia do szkoły i przebierania się w szatni szkolnej (mamy tylko 1 szatnię), podczas przechodzenia na zajęcia z informatyki, w-f, korzystania z biblioteki szkolnej oraz toalety. Zalecane jest, aby nauczyciele korzystali z przyłbic lub maseczek podczas dyżurów na przerwach, ale ostateczna decyzja należy do nauczyciela. Jeśli będą tylko sprzyjające warunki pogodowe to nauczyciele w-f będą prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu. W przypadku złej aury zajęcia będą odbywały się w sali gimnastycznej. Wszystkie ważne uroczystości i święta w naszej szkole będą obchodzone osobno w każdej klasie w trakcie zajęć z wychowawczych. Przewiduję, że konkursy będą się odbywały z zachowaniem reżimu sanitarnego. W naszej szkole w maju i czerwcu odbywały się konsultacje dla uczniów i szkoła otrzymała płyny i urządzenie do dezynfekcji z MEN. W sierpniu złożyliśmy zamówienie na kolejne środki ochrony osobistej do MEN.

Przyjęliśmy regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w okresie od 1 września 2020 do odwołania. Rozpoczynamy pracę w trybie stacjonarnym, zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną tygodniowym planem zajęćwykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.Zajęcia stacjonarne w szkole odbywają się zgodnie z zaleceniami ustalonymi przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z możliwą koniecznością przejścia szkoły na pracę w trybie kształcenia na odległość, w ramach przygotowania się do zmiany trybu pracy, nauczyciele mają obowiązek zorganizować jedno spotkanie online w miesiącu w każdej klasie, w której uczą danego przedmiotu. Wychowawca zorganizuje w pierwszym tygodniu września spotkanie z rodzicami z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego ( odpowiednie rozłożenie ławek, maseczki, dystans społeczny, dezynfekcja rąk i pomieszczenia po opuszczeniu sali przez jedną grupę rodziców) – na którym przekaże informacje o zasadach pracy szkoły w roku szkolnym 2020/21 i ustali sposób monitorowania obecności dzieci na zajęciach on-line.

Do szkoły, w czasie nauki stacjonarnej, przychodzą tylko uczniowie zdrowi – bez objawów przeziębienia i bez temperatury. Uczniowie z objawami przeziębienia lub temperaturą będą odsyłani do domu zgodnie z „Procedurą postępowania z uczniem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie COVID 19”. Uczniowie muszą być wyposażeni w maseczkę ochronną, którą w razie potrzeby na polecenie nauczyciela lub innego pracownika muszą założyć.W czasie przebywania w szkole uczniowie są zobowiązani zachowywać dystans społeczny – 1, 5 m od drugiej osoby, jeżeli nie jest to możliwe i dochodzi do kontaktów z inną klasą powinni założyć maseczkę np. w szatni, przed wejściem do toalety. Na lekcjach maseczki nie obowiązują. Uczniowie poszczególnych oddziałów nie mogą się ze sobą kontaktować – przerwy będą spędzać w wyznaczonych miejscach. Uczniowie nie zmieniają sal – to nauczyciele przychodzą do nich na zajęcia, wszystkie zajęcia odbywają się w tej samej sali wskazanej dla danego oddziału, wyjątkiem jest informatyka. Sala informatyczna jest każdorazowo wietrzona, a uczniowie myją ręce przed wejściem.

Specjalne obostrzenia zastosowano też w szkolnej bibliotece, w której jednocześnie mogą przebywać 2 osoby, z zachowaniem 2-metrowego dystansu.

W przypadku podejrzenia wystąpienia u ucznia choroby Covid-19 opracowano procedurę postępowania, podobnie jak w przypadku zachorowania któregokolwiek pracownika. Dzieci są przeprowadzane do szkoły przez rodziców, przy zastosowaniu obowiązujących zasad sanitarnych.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.