Informacje

JAKIE INWESTYCJE W KUCZBORKU?

Największym wyzwaniem kuczborskiego samorządu w tym roku będzie Stacja Uzdatniania Wody, której kosztorys opiewa na blisko 1,8 mln złotych. Gmina liczy na pozyskanie dofinansowania w przeciwnym wypadku pewnie zaciągnie kredyt.
Wójt Jacek Grzybicki za priorytet w tym roku stawia stację uzdatniania wody w Kuczborku.

Budżet gminy Kuczbork na 2021 rok został uchwalony przez Radę Gminy podczas sesji, która odbyła się 21 grudnia. Zgodnie z jego założeniami na inwestycje przeznaczono 860 tysięcy złotych. Samorząd chce rozbudować kanalizację sanitarną w Zielonej, na ten cel przeznaczono 100 tysięcy złotych. – To tak naprawdę dokończenie inwestycji, w tym miejscu mamy jeszcze kilka niepodłączonych budynków- informuje wójt Jacek Grzybicki. W Zielonej ma zostać również przebudowana ulica Kamionkowa, która wręcz sama się o to prosi. Inwestycja ta ma kosztować około 180 tysięcy złotych. Ponadto samorząd zamierza przeznaczyć na budowy i przebudowy dróg oraz chodników na terenie gminy 170 tysięcy oraz 50 tysięcy na rozbudowę oświetlenia ulicznego.

W budżecie został ujęty także zakup busa. – Samochód chcemy przeznaczyć do dowozu dzieci do szkół. Posiadamy dwa autobusy, ale mają już swoje lata, jeden z nich jeszcze zostanie, a ten starszy wycofamy z użytku, może jeszcze uda nam się go sprzedać- informuje wójt. – Przeznaczona kwota wystarczy na zakup kilkuletniego, 19-osobowego pojazdu, będzie idealny na nasze potrzeby- dodaje Grzybicki. Gmina w tym roku zajmie się również wymianą pokrycia dachowego na budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

Jak się okazuje, to dopiero początek i kwota przeznaczona na inwestycje na pewno wzrośnie. Na tę chwilę należy do niej dodać jeszcze 350 tysięcy, które zostało w kasie gminy w ramach tarczy finansowej dla samorządów. W poprzednim tygodniu wójt Jacek Grzybicki podpisał również umorzenie części pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, którą zaciągnięto na budowę kanalizacji sanitarnej w Zielonej. Samorząd został zwolniony ze spłaty około 660 tysięcy złotych (trzy coroczne raty po ok. 220 tys. zł każda) co za tym idzie, kwota przeznaczona na inwestycje wzrośnie. W okolicach marca do budżetu powinny zostać wprowadzone jeszcze wolne środki, na tę chwilę nie wiadomo jednak jaka będzie to kwota.

Dużym wyzwaniem, z którym Kuczbork będzie musiał sobie poradzić w tym roku jest Stacja Uzdatniania Wody w Kuczborku. Inwestycja może kosztować nawet 1,8 mln złotych. Samorząd liczy, że uda się pozyskać dofinansowanie na realizację tego zadania, jeżeli nie, gmina będzie zmuszona zaciągnąć kredyt. – Musimy wykonać to zadanie, realizacja tej inwestycji jest nieunikniona- komentuje wójt Jacek Grzybicki. Gmina Kuczbork złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach kolejnego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na ten sam nabór złożono też wnioski o realizację dwóch kolejnych inwestycji: budowę boisk wielofunkcyjnych przy ZPO w Zielonej i Kuczborku ( 1 mln zł) oraz budowę garażu przy OSP w Zielonej (600 tys. zł).

– Czekamy także na ogłoszenie wyniku naborów wsparcia dla gmin popegeerowskich- informuje Jacek Grzybicki. W tym naborze samorząd mógł starać się o dofinansowanie inwestycji na terenie Zielonej ( tylko tu funkcjonował PGR). Apetyt gminy był dość spory. Wnioskowano o 3,5 mln zł na przebudowę dróg i chodników, dodatkowo o 1,7 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych oraz 500 tys. zł na budowę boiska wielofunkcyjnego. Co z tego wyjdzie? Czy po raz kolejny ogromne wsparcie powędruje jedynie do samorządów związanych z Prawem i Sprawiedliwością? Czas pokaże.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.