Informacje Samorząd

JAKIE SKUTKI FINANSOWE NIESIE DLA GMIN POLSKI ŁAD

Związek Miast Polskich opracował stronę internetową, na której można sprawdzić, jakie skutki finansowe poniosą samorządy w związku z Polskim Ładem. Ile stracą nasze gminy?

Związek, do którego należy również Żuromin, przyjrzał się, jak wprowadzenie „Polskiego ładu” wpłynie na kondycję finansową gmin w Polsce. Jak podaje Związek, aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na „Polskim Ładzie” – tak wynika z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków. Z opublikowanego projektu ustawy wynika, że za ten projekt zapłacimy my wszyscy.

– Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld – podkreśla Związek. Podaje na swojej stronie, że na kolejnych zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT. Warszawa już obliczyła, że straci 1,7 mld zł, Kraków 0,5 mld zł, budżet Wrocławia uszczupli się o ponad 400 mln zł, Poznań straci ponad 300 mln zł, a Gdańsk ok. 250 mln zł. To oznacza mniej pieniędzy na nie tylko na inwestycje, ale także na bieżącą działalność miast, a więc ograniczenie wydatków na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę.

Sprawdziliśmy na stronie www.naTwojkoszt.pl, ile stracą nasze samorządy w 2022 roku. Okazuje się, że Gmina i Miasto Żuromin w 2022 roku straci na programie “Polski Ład” 2.885.062 zł. Dalej Miasto i Gmina Bieżuń – 1.227.703 zł, Miasto i Gmina Lubowidz – 1.054.320 zł, Gmina Kuczbork-Osada – 480.359 zł, Gmina Lutocin – 439.878 zł, Gmina Siemiątkowo – 420.544 zł.

AO

 

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Kto to wyliczył ?. denna stronka z cyferkami. Zero merytoryki, konkrety proszę. Najwyżej nie będzie na głupoty . Cześć zbędnych urzędników zwolnicie dosyć pociotków. Trzeba będzie nauczyć się gospodarności. Dochody z PIT są uzależnione od zarobków mieszkańców. Osobiście wole mieć kasę w kieszeni niż ma ja wydawać przypadkowa osoba.