Informacje

KAMPANIA ROZPOCZĘTA. FACEBOOK PEŁNY KANDYDATÓW

Do niedawna jeszcze tylko rozmawiano na temat potencjalnych kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych. Aż cisnęły się na usta słowa „Kandydacie, pokaż się”

Dziś już wiadomo, kto chce gdzie kandydować. Ale… wiadomo to w głównej mierze z Facebooka. Kandydaci prężą się na swoich nowych zdjęciach profilowych, a programy umieszczają … na swoich tablicach i osiach czasu. I co ciekawe – w tych wyborach mamy wysyp własnych komitetów wyborczych. Dokładne listy znajdują się na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, ale nie każdy obywatel śledzi urzędowe wykazy.

Kandydatów na burmistrza za pomocą Facebooka poznaliśmy w gminie Lubowidz. Tu swój start za pomocą tego medium ogłosił Jarosław Czapliński (Trzecia Droga – PSL), który startował już w minionych wyborach, ale także Marzena Jabłońska – obecnie sołtys Lubowidza (KWW Lepsza Przyszłość) oraz dotychczasowy burmistrz Krzysztof Ziółkowski (KWW Krzysztofa Ziółkowskiego). Kandydatem na burmistrza jest tu również obecny radny Tomasz Mazurkiewicz, startujący z KWW Razem dla Miasta i Gminy Lubowidz.

W Żurominie kandydaci też ogłosili się na Facebooku. Z Trzeciej Drogi – PSL o fotel burmistrza miasta ubiegał się będzie Czarek Ossowski (obecnie radny miejski, dyrektor ZS w Zielonej) . Z własnego komitetu (KWW Anety Goliat) startuje dotychczasowa burmistrz Aneta Goliat, która wcześniej startowała z KWW WZU, a jeszcze wcześniej z SLD. Rywalizować będzie z nimi Michał Bodenszac (KWW 09-300), obecnie sekretarz Miasta Płocka. Z własnego KWW na burmistrza Żuromina startuje również Krzysztof Jakubowski.

W Bieżuniu o reelekcję stara się obecny burmistrz Andrzej Szymański, a jego kontrkandydatem będzie przewodniczący rady Andrzej Sztybor, który start ogłosił na Facebooku, tam też zamieścił swój program wyborczy.

W Lutocinie z własnego KWW startuje obecny wójt Jacek Kołodziejski. Kontrkandydatem będzie tamtejszy przewodniczący rady, startujący z własnego KWW Wojciech Góralski.

W Kuczborku kandydat Jacek Grzybicki, obecny wójt, także zarejestrował własny komitet wyborczy.

W Siemiątkowie wieloletni wójt Piotr Kostrzewski już nie kandyduje. O fotel wójta walczyć będzie Karol Rakowski, dyrektor SP w Łaszewie, a jego kontrkandydatem będzie pochodzący z Nowej Wsi a mieszkający w Gradzanowie Mariusz Dąbrowski, nauczyciel w-f w szkole w Radzanowie. Kandydatem na włodarza jest też dotychczasowa radna powiatu Ewa Naguszewska (KWW Siemiątkowo dla mieszkańców).

Kandydaci nagrywają filmiki, wklejają plakaty na Facebooku. A co z wyborcami, którzy nie mają internetu i konta na Facebooku? Jak poznają program przyszłych kandydatów? Czy wystarczą im ulotki, które są rozdawane i banery reklamowe, które w ostatnim czasie pokryły już sporo płotów? Niektórzy z pretendentów do stołków, jak wójt Lutocina Jacek Kołodziejski z Lutocina, skorzystali tylko z Facebooka, żeby poinformować w typowym czarno-białym ogłoszeniu o organizowanych spotkaniach wyborczych z nim, jako kandydatem na wójta i radnymi z jego komitetu z danego okręgu. Inni, jak jego kontrkandydat, Wojciech Góralski, dotychczasowy przewodniczący rady Gminy w Lutocinie, Facebooka założyli właśnie w związku ze zbliżającymi się wyborami i nawet żywo na nich funkcjonują, choć wcześniej konta na portalu nie mieli.

Ogłoszone są też listy kandydatów do Rady Powiatu. Do tego gremium przypada po 5 mandatów na 3 okręgi wyborcze. Okręg numer 1 – Miasto i Gmina Bieżuń, Gmina Lutocin, Gmina Siemiątkowo, okręg numer 2 – Miasto i Gmina Lubowidz, Gmina Kuczbork-Osada, okręg numer 3 – Gmina i Miasto Żuromin. Nazwiska kandydatów są różne – od starych, dobrze znanych, po nowe twarze, które dopiero co chcą zasiąść w radzie.

Redakcja „Kuriera Żuromińskiego” zamierza zorganizować debatę wyborczą kandydatów na stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin. Rozpoczęliśmy rozmowy z komitetami. Wydarzenie planowane jest na pierwszy tydzień kwietnia. W spotkaniu będą mogli wziąć udział mieszkańcy, będzie wyznaczony czas na zadawanie pytań od publiczności. Planowana jest transmisja on-line. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Red.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.