Informacje

KOLĘDA W CZASIE PANDEMII

Tradycyjnie w styczniu w parafiach rzymskokatolickich odbywały się wizyty duszpasterskie zwane kolędą. Trwa jednak pandemia. Jak zostaną zorganizowane w tym roku?

Pisaliśmy w „Kurierze”, jakie w tej sprawie wytyczne wydała Kuria Płocka.

W parafiach w powiecie żuromińskim rozpoczęła się wizyta duszpasterska księży, zwana kolędą. Wygląda ona jednak różnie. W Lubowidzu np. ustalono, że dla mieszkańców miejscowości wiejskich miejscem spotkania kolędowego będzie „centralnie” położony krzyż lub figura we wsi. Przy nich odbędzie się wspólna modlitwa. Dla mieszkańców samego Lubowidza i wsi Łazy miejsce kolędy będzie kościół (msza św. godz. 18.00). Kolędę rozpoczęto w takiej formie 4 stycznia, ma się zaś zakończyć 22 stycznia.

Z kolei w parafii Lutocin rozpocząć się miała ona 18 stycznia. Tu też będzie miała inną formułę niż dotychczas. Parafianie mają gromadzić się w kościele według ustalonej kolejności – po kolei poszczególne wsie i ulice wsi gminnej. Każdego dnia kolęda rozpocznie się od błogosławieństwa wody i pokropienie nią zgromadzonych. Następnie odbędzie się msza święta z kazaniem okolicznościowym. Po mszy świętej odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o ustanie pandemii, na koniec błogosławieństwo. Każda z rodzin podczas kolędy otrzyma specjalny modlitewnik na czas pandemii i obrazki kolędowe. Msze święte odbywać się będą o godzinie 10.00 dla wsi i o godz. 17.00 dla mieszkańców poszczególnych ulic Lutocina. Z uwagi na panujące mrozy wszystko jednak przesunięto o tydzień. Kolęda w zapowiadanej formie rozpocznie się 25 stycznia.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.