Informacje Promocja

Kolejne 105 mln zł na walkę z koronawirusem od Samorządu Mazowsza

Mazowsze zwiększyło pulę środków na walkę z COVID-19 o 105 mln zł, z czego 90 mln zł z UE. Pozwoli to na zakup dodatkowego sprzętu dla szpitali. Do tej pory na pomoc mazowieckim medykom samorząd Mazowsza przekazał już ponad 255 mln zł. Od początku pandemii do placówek z subregionu ciechanowskiego trafił sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 11,2 mln zł.
fot. arch. UMWM

Potrzeby szpitali są ciągle bardzo duże, podkreśla marszałek Adam Struzik. – Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przyznanie kolejnych środków na walkę z koronawirusem. Udało się. Dodatkowe 105 mln zł przeznaczymy na kolejne zakupy dla mazowieckich szpitali, w tym przede wszystkim sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek.

Największy projekt unijny!

Dzięki uruchomionemu projektowi unijnemu do 75 placówek medycznych z Mazowsza trafiają niezbędne urządzenia, wyposażenie i środki ochrony osobistej. W szpitalach trwają także prace remontowo-budowlane. To obecnie największy realizowany na Mazowszu projekt unijny. Jego wartość, po zwiększeniu o kolejne 105 mln zł, wyniesie 360 mln zł.

Wsparcie dla placówek medycznych z subregionu ciechanowskiego

Dzięki środkom unijnym w wysokości 255 mln zł do 75 szpitali i stacji pogotowia ratunkowego z Mazowsza trafił niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Do tej pory do placówek z subregionu ciechanowskiego trafiło już 55 sztuk aparatury medycznej, 725 sztuk wyposażenia oraz 588 tys. sztuk środków ochrony osobistej i 14 500 litrów płynów do dezynfekcji. W placówkach trwają także roboty budowlane. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył do tej pory 11,2 mln zł.

Jednym z partnerów projektu jest szpital wojewódzki w Ciechanowie. Jak zauważa dyrektor placówki Andrzej Kamasa Dzięki funduszom europejskim i wsparciu samorządu województwa mazowieckiego udało się wyposażyć ciechanowski szpital w sprzęt medyczny niezbędny w leczeniu chorych zakaźnie. W oddziałach szpitalnych zostały również  wykonane prace adaptacyjne, ułatwiające izolację chorych izapewniające bezpieczeństwo pacjentom i personelowi. To bardzo dobra wiadomość, że w tej trudnej sytuacji, dzięki zaangażowaniu samorządu województwa, udało się pozyskać kolejne fundusze unijne tak bardzo potrzebne szpitalowi w leczeniu chorych zarażonych SARS-Cov-2 – dodaje Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Od początku trwania pandemii placówki z subregionu ciechanowskiego otrzymały:

  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie: 55 sztuk specjalistycznego sprzętu, 602 sztuki wyposażenia, 290 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 6 300 litrów płynów do dezynfekcji. Dodatkowo w placówce prowadzone są prace remontowo-budowlane – 10 mln zł;
  • Szpital w Płońsku: 59 sztuk wyposażenia, 86,3 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 3 000 litrów płynów do dezynfekcji – 312,5 tys. zł;
  • Szpital w Mławie: 14 sztuk wyposażenia, 58 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 2 000 litrów płynów do dezynfekcji – 250 tys. zł;
  • Szpital w Pułtusku: 50 sztuk wyposażenia, 92 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 200 litrów płynów do dezynfekcji – 326 tys. zł;
  • Szpital w Żurominie: 61,4 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 3 000 litrów płynów do dezynfekcji – 364 tys. zł.

To nie jest jedyne wsparcie dla mazowieckich szpitali. Cały czas podpisywane są umowy z drugiego etapu unijnego projektu. Realizowane są kolejne zamówienia dotyczące m.in. zakupu mobilnego aparatu RTG dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie i Szpitala Powiatowego Gajda-Med  w Pułtusku. Ponadto planowany jest zakup tomografu komputerowego dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie i Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.