Informacje Samorząd

KOLEJNE, PEWNE ŚRODKI DLA POWIATU

Sześć inwestycji już niebawem powstanie w powiecie żuromińskim dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły blisko 5,2 mln zł.

Już kilkakrotnie poruszaliśmy na naszych łamach budowę krytej pływalni w Żurominie, która jest sztandarową inwestycją powiatu żuromińskiego. Informowaliśmy, że realizacja tego zadania odbywa się dzięki pozyskaniu dofinansowań z kilku źródeł. Jednym z nim są właśnie środki z samorządu województwa mazowieckiego. W zeszły piątek w Starostwie Powiatowym w Żurominie odbyło się oficjalne podpisanie umów. W naszym powiecie gościł tego dnia marszałek Adam Struzik. Była to okazja do sformalizowania jeszcze kilku innych dofinansowań.

Samorząd Mazowsza przeznaczył na budowę krytej pływalni przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej 4 mln zł w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” już w  przyszłym roku powstanie budynek, w którym miłośnicy pływania będą mieli do dyspozycji trzy niecki – sportową, rekreacyjną i tę dla najmłodszych. Wszystkie będą miejscem idealnym zarówno do zabawy i relaksu, jak i do nauki pływania. Oprócz wodnych atrakcji, użytkownicy kompleksu będą mogli skorzystać z saun.

Powiat żuromiński otrzyma także wsparcie w wysokości 590 tys. zł w ramach dotacji na zadania związane z  budową i  modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz budową i renowacją zbiorników wodnych służących małej retencji (dawny FOGR).  Wsparcie umożliwi przebudowę drogi powiatowej na odcinku Krzeczanowo – Gradzanowo Kościelne. 

Samorząd jest również beneficjentem programu „Mazowsze dla zdrowia kobiety”. Dzięki wsparciu województwa zostaną tu zrealizowane 2 projekty: „Panel cytologia płynna LBC oraz wykrywanie DNA 14 wysokogennych typów wirusa HPV” oraz „Badania przesiewowe oraz edukacja prozdrowotna podstawą realnej polityki zdrowotnej Powiatu Żuromińskiego na rzecz zdrowia i życia kobiet.  Samorząd województwa przeznaczy na ten cel w sumie blisko 105 tys. zł.

Z kolei w ramach programu „Mazowsze dla klimatu” w powiecie wykonane zostaną nasadzenia roślin w parku podworskim w Zielonej (gmina Kuczbork-Osada). Na ten cel w budżetu województwa przeznaczono 200 tys. zł.  Natomiast w ramach programu „Mazowsze dla sportu” do powiatu żuromińskiego trafią ponad 293 tys. zł na modernizację boiska wielofunkcyjnego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Bieżuniu.

Podczas spotkania zarówno marszałek Adam Struzik, jak i starostowie Jerzy Rzymowski i Ireneusz Rejmus podkreślali, że współpraca między województwem a powiatem układa się naprawdę dobrze, czego efekty są widoczne.

Tego dnia marszałek odwiedził również Bieżuń, gdzie oficjalnie otwarto remontowaną do niedawna drogę nr 541.

KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.