Na sygnale

Kolejnego kierowcę bez prawa jazdy czekają surowe konsekwencje

Kolejny kierowca bez odpowiednich uprawnień musi liczyć się dotkliwymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Zgodnie z nowymi przepisami sprawa 37-latka trafi do sądu. Grozi mu grzywna nie niższa niż 1500 zł oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Tym razem na jeździe bez prawa jazdy przyłapany został miłośnik dwóch kółek. W sobotę (02 września br.), policjanci żuromińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motocyklem m-ki Ducati. Mundurowi zweryfikowali stan trzeźwości kierującego jak również uprawnienia kierowcy dla danego rodzaju pojazdów. Kontrola wykazała, że 37-letni mieszkaniec powiatu płockiego posiada prawo jazdy kat. B, która nie zezwala na jazdę motocyklem. Mężczyzna tłumaczył się mundurowym, że już za kilka dni zaplanowany został egzamin państwowy na kategorię „A”. Brak wymaganej kategorii spowodował, że płocczanin za popełnione wykroczenie będzie musiał wytłumaczyć się przed sądem.

Policjanci uświadomili 37-latka o konsekwencjach jakie niesie za sobą kierowanie pojazdem bez odpowiedniego prawa jazdy.

PRZYPOMINAMY!

Od 1 stycznia 2022 weszły w życie nowe, dużo bardziej surowe kary. Otóż kodeks wykroczeń stanowi:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Wyjaśnijmy: po pierwsze, sąd już nie tyle może, co musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Taki zakaz może być orzekany na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Po drugie, kwota mandatu rośnie z kwoty 300/500 złotych do kwoty 1500 złotych, przy czym wysokość grzywny na poziomie 1500 zł jest najmniejszą kwotą, jaka może być nałożona. W rzeczywistości kwota ta będzie się wahała w przedziale od 1 500 zł do aż 30 000 zł, bo taka jest od 1 stycznia 2022 najwyższa kwota grzywny, jaką może nałożyć sąd.

Jeżeli podkusi nas, by jeździć nadal motocyklem bądź innym pojazdem pomimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, to ryzykujemy już karę więzienia. Wynika to z artykułu 244 kodeksu karnego:

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…), prowadzenia pojazdów (…), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Treść artykułu nie pozostawia złudzeń co do tego, czym różni się jazda bez prawa jazdy na motocykl od jazdy wbrew sądowego zakazowi prowadzenia pojazdów. Otóż karą za jazdę wbrew zakazowi prowadzenia pojazdów może stanowić kara więzienia. Sąd może orzec dowolną długość trwania kary pozbawienia wolności w zakresie od 3 miesięcy, aż do 5 lat.

asp. Tomasz Łopiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.