Na sygnale

Kolejni kierowcy bez uprawnień staną przed sądem

Wciąż nie brakuje kierujących, którzy decydują się na jazdę pomimo braku prawa jazdy. Są również i tacy, którzy wsiadają za kierownicę samochodu mimo prawomocnego zakazu sądu. Takie zachowania mają swój finał w sądzie.

W miniony weekend żuromińscy policjanci zatrzymali dwóch kierujących nie posiadających uprawnień do kierowania. Pierwszy z nich to 24-letni mieszkaniec powiatu rypińskiego, zatrzymany w Kliczewie Dużym, który kierował toyotą nie posiadając uprawnień do kierowania.

Drugi z kierujących zatrzymany został w Lutocinie na ulicy Sierpeckiej. Rutynowa kontrola busa wykazała, że kierujący nim 44-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego nie posiada prawa jazdy. Jednak to nie koniec zastrzeżeń w kierunku 44-latka. Okazało się również, że mężczyzna posiada orzeczony prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów, wydany przez Sąd Rejonowy w Mławie.

O poczynaniach obu kierujących poinformowany zostanie sąd.

Policjanci przypominają:

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie miał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 1 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazda pomimo zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem. Zgodnie z artykułem 244 kodeksu karnego czyn zabroniony polega na niestosowaniu się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Sprawcy takiego czynu grozi odpowiedzialność karna od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Tomasz Łopiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.