Edukacja

KOLEJNYM WYJAZDEM NA ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZST-Z UCZCI 20-LECIE WSTĄPIENIA DO UNII

fot. AM – Ubiegłoroczne podsumowanie projektów zagranicznej mobliności do Grecji i na Litwę

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dla Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie przynależność do tej wspólnoty oznacza ogromne szanse dla nastolatków uczących się tu różnych zawodów. Dzięki środkom z Unii uczniowie tej placówki już kilkukrotnie wyjeżdżali na praktyki oraz ponadnarodową mobilność uczniów do Grecji i na Litwę w  ramach programów Erasmus.

Odkąd od 2019r. szkoła realizuje projekty zagranicznych mobilności w ramach Erasmus i Erasmus Power, skorzystało z nich już ponad 180 uczniów. Takie wyjazdy to dla młodzieży szansa na poznanie innego systemu pracy, szkolnictwa, a także nabycie nowych umiejętności i szlifowanie znajomości języka angielskiego. To szansa na bycie obywatelem świata.

Projekt „Erasmus” ważny jest nie tylko w kontekście zawodowym, ale też wychowawczym i kulturowym. Jaka będzie przyszła Europa, będzie zależało od przyszłych pokoleń, od wychowania obecnej młodzieży. Przystąpienie do Erasmusa było naszą cegiełką, wkładem w budowanie nowoczesności i przyszłości. Erasmus daje możliwości przybliżenia się do wszystkich spraw związanych z sensem współczesnej edukacji i wychowania. Ważną umiejętnością nabytą podczas praktyk i staży, oprócz nauki języka, jest dla uczniów umiejętność funkcjonowania w innym kraju oraz szeroko rozumiana integracja.

W tym roku szkolnym następna grupa 25młodych ludzi z ZST-Z w Żurominie przygotowuje się do wyjazdu, który rozpocznie się 2 czerwca. Młodzież wraz z opiekunami wyjedzie na dwutygodniowe praktyki do Grecji. W tej chwili trwają intensywne przygotowania, uczniowie biorą udział w  zajęciach przygotowawczych. Będzie to już szósty projekt zagranicznych mobilności do Grecji, w którym bierze udział szkoła, a wraz z wyjazdem na Litwę w 2023 r. – siódmy. Tegoroczny projekt zawiera m.in. uczczenie naszego członkostwa w Unii Europejskiej już na miejscu, w Grecji.

– W ubiegłym roku nasza szkoła korzystała ze środków zewnętrznych trzy razy, dwa razy z unijnych i raz z norweskich. To ogromna szansa dla naszej młodzieży zdobywać doświadczenie za granicą, ale również poznawać odmienną kulturę, tradycję – podaje wicedyrektor ZST-Z w Żurominie Ewa Janulewska. Łącznie, jak wylicza, szkoła zrealizowała już projekty unijne na kwotę 492 618 euro ( na obecną chwilę ok. 2.118.257,40 zł)

Agnieszka Makuszewska

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.