Informacje

KOMISJA ZNÓW O PARKINGACH

Po raz kolejny już komisja bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Żurominie zajęła się tematem braku miejsc parkingowych w mieście. Czy tym razem za słowami pójdą czyny? Padły konkretne wnioski, ale ich realizacja będzie droga.
Czy miejski budżet udźwignie planowane przez radnych inwestycje?

Już nie raz, nie dwa radni miejscy spotkali się, by dyskutować na temat budowy nowych miejsc parkingowych w mieście. Często z tematem tym powiązana była kwestia wprowadzenia ulic jednokierunkowych, wzdłuż których właśnie takowe miejsca parkingowe mogłyby się pojawić.

Podczas ostatniego spotkania komisji bezpieczeństwa jako pierwszy głos zabrał radny Piotr Lewiński, przewodniczący komisji. – Jednym z priorytetów w naszym mieście jest budowa nowych miejsc parkingowych. Aut przybywa, nie ubywa. Musimy się nad tym pochylić, bo tak dalej być nie może. Musimy szukać jakiegoś rozwiązania, które pomoże kierowcom i ludziom tu mieszkającym – powiedział Lewiński. I pytał kierownik wydziału budownictwa urzędu, gdzie jeszcze można by wygospodarować miejsce na terenie miasta.

W pierwszym zdaniu kierownik Marianna Budzińska stwierdziła, że szanse na pozyskanie nowych parkingów owszem, są, ale najpierw trzeba coś zlikwidować. – Bo inaczej się nie da. Mamy taką powierzchnię jaką mamy – skomentowała. Jak przypomniała, był zamysł, żeby przenieść budki handlowe znajdujące się na Zielonym Rynku na ulicę Zwycięstwa, a na tamtejszym placu wyznaczyć parking. – No bo tych sklepów tam trochę jest, ale czy to zda egzamin? Nie wiem. Ci ludzie, którzy tam handlują na razie nie wyrażają takiej chęci, żeby się tam przenieść – dodała Budzińska.

Zdaniem radnych Olczaka i Lewińskiego nie byłby to dobry pomysł, bo miejsce w centrum miasta mogłoby stać się puste. Według Marcina Olczaka można by pomyśleć nad ulicą Lidzbarską, która nie jest już drogą wojewódzką (bo przecież zastąpiła ją obwodnica), ale należałoby zacząć najpierw od jej gruntownej przebudowy, łącznie z kanalizacją. Powstanie miejsc parkingowych rozważano również przy poczcie, ale to wciąż ta sama ul. Lidzbarska. Ale droga mimo iż jest już gminna, wciąż nie ma uregulowanej dokumentacji i na razie nic nie można z nią zrobić.

Radni próbowali szukać ulica po ulicy jakichś fragmentów, gdzie można by spróbować wyznaczyć miejsca parkingowe.

Radny Tomasz Budzich wrócił do tematu potrzeby budowy parkingu przy żłobku i Szkole Podstawowej nr 2, przy ul. ks. Staniaszko. O problemie, jaki pojawia się tam w godzinach porannych i popołudniowych pisaliśmy już w „Kurierze”. Rodzice przywożą dzieci do żłobka i punktu przedszkolnego, a auta stoją sznurem wzdłuż ul. ks. Staniaszki, często powodując, że staje się ona jednokierunkowa.

Komisja zakończyła się wypracowaniem wniosków. Radni chcą m.in. przebudowy ul. Warszawskiej i Lidzbarskiej, z wybudowaniem parkingu koło poczty, a także przygotowania projektu zmiany organizacji ruchu w centrum miasta (wraz z utworzeniem płatnych miejsc parkingowych). Pozytywnie zaopiniowała też wniosek komisji infrastruktury o wybudowanie m.in. parkingu przy SP nr 2 w Żurominie. Jednym z wniosków jest też budowa parkingu przy pl. Piłsudskiego (od strony piekarni).

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.