Informacje

KTÓRY KRÓL JEST BARDZIEJ GODZIEN?

Nietypowa dyskusja wywiązała się podczas ostatniej sesji w Lubowidzu. Radni debatowali nad zasługami Stanisława Augusta Poniatowskiego i Jana III Sobieskiego.
Radny Tomasz Mazurkiewicz uważa, że nazwa ulicy powinna być inna
Autor zdjęcia: Kacper Czerwińsk

Rada Miejska w Lubowidzu miała podjąć podczas ostatniej sesji uchwałę dotyczącą nadania jednej z ulic w Zieluniu nazwy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak się okazuje urząd konsultował tę nazwę z właścicielem domu przy tej ulicy. Sama nazwa wpisuje się w ogólną tradycję „królewskich” ulic w Zieluniu. Dyskusję w tej sprawie już podczas komisji wywołał radny Tomasz Mazurkiewicz, który twierdzi, że większość mieszkańców nie chce takiej nazwy. – Uważają, że nie jest osobą, która jest godną tego- powiedział radny Mazurkiewicz. – Zaproponowałem Jana III Sobieskiego, jako wzór bardziej godny- dodał. Tłumaczył również, że rozważa złożenie wniosku o zmianę nazwy Placu 1 Maja na 3 Maja. Sytuację nieco komplikuje pandemia koronawirusa, która wyklucza zorganizowanie spotkania, jednak głos całej społeczności Zielunia wydaje się w tej sytuacji niezbędny. – Brakuje mi uzasadnienia takiej decyzji, listy z podpisami mieszkańców- wtrąciła do dyskusji radna Marzena Jabłońska. – Nie jesteśmy przeciwni, musimy na razie się wstrzymać- zasugerował z kolei radny Zbigniew Gajewski.
Z kolei burmistrz Krzysztof Ziółkowski zaznaczył, że król Stanisław August Poniatowski podniósł status Zielunia, bo za czasów swojego panowania podpisał przywilej organizowania targów w tej miejscowości.
– Co do godności, czy niegodności, to bardzo wrażliwy temat (…) Ja jestem tylko amatorem historii, ale nawet Jan III Sobieski ma swoich krytyków, osobiście go cenię, ale znajdziemy również przeciw niemu krytyczne opinie (…) To samo dotyczy Jaruzelskiego czy Kuklińskiego, nie chcę się wymądrzać- powiedział Ziółkowski.
Ostatecznie radni wstrzymali się od głosu. Sołtysi Zielunia mają zasięgnąć opinii mieszkańców w tej sprawie.
Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.