Informacje

KUPILI USG ZAMIAST RESPIRATORA

Żuromiński szpital zamiast respiratora, którego nie można dostać, kupił właśnie nowy aparat USG. Środki pochodzą z publicznej zbiórki, wcześniej skontaktowano się z większością darczyńców. Aparat wykonał już ponad 200 badań.
Na nowym aparacie USG wykonano już ponad 200 badań
fot. SPZZOZ Żuromin

Pisaliśmy w „Kurierze”, że wraz z początkiem pandemii w Żurominie powstała inicjatywa, by kupić do żuromińskiego szpitala respirator. Jej celem było zebranie środków na zakup dodatkowego respiratora dla żuromińskiego szpitala. Miał on być dodatkowym wsparciem w walce z pandemią koronawirusa. Wiele osób wzięło udział w zbiórce i wpłaciło pieniądze bezpośrednio na konto szpitala bądź za pomocą portalu „zrzutka.pl”. Informowaliśmy, że szpital otrzymał również duże wsparcie rzeczowe i finansowe od osób prywatnych, firm prywatnych i instytucji. Zakupiono sprzęt do ochrony osobistej, środki do dezynfekcji. Do placówki trafiły też kardiomonitory czy ozonatory.

Niestety pieniądze, które udało się zebrać na zakup respiratora okazały się w pewnym stopniu „bezużyteczne”- jeżeli tak można o nich powiedzieć. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że ceny tych urządzeń poszybowały bardzo mocno w górę. Po drugie to obecnie towar deficytowy, który jest praktycznie nie do zdobycia, a po trzecie w obecnej sytuacji nowy respirator stałby w szpitalu i nie byłby używany.

Jak już pisaliśmy miesiąc temu, o sprawie wykorzystania tych środków dyskutowano podczas posiedzenia Rady Społecznej szpitala. Podjęto wówczas decyzję, że szpital skontaktuje się z darczyńcami (z tyloma na ile jest to możliwe) i poprosi ich o wyrażenie swojej opinii, czy zgadzają się w obecnej sytuacji na zakup nowego aparatu USG. Wicestarosta Ireneusz Rejmus poinformował nas, że udało się skontaktować z 70 darczyńcami. Wśród nich tylko 2 osoby były przeciwne. W związku z tym podjęto decyzję, że środki zostaną przeznaczone na zakup aparatu do USG. – Dyrektor szpitala zapewniał nas, że ilość respiratorów jest wystarczająca. Z kolei Zarząd Powiatu podjął decyzję, że jeżeli zajdzie taka potrzeba i będzie to możliwe kupimy nowy respirator ze środków własnych – powiedział nam wtedy Ireneusz Rejmus.

Nowy aparat USG już trafił do żuromińskiej lecznicy. To wysokiej klasy aparat  o częstotliwości pracy aż do 18 MHz, który dzięki precyzyjnemu trybowi B, wysokiej czułości trybu Dopplera i bogatemu oprogramowaniu pomiarowemu pozwala otrzymać wysokiej jakości badania. Jest to nowoczesny sprzęt, dający lepszą jakość obrazowania i wykrywania nawet niewielkich zmian. Posiada m.in. głowicę kardiologiczną, onkologiczną i ginekologiczną. Szpital dotychczas posiadał na wyposażeniu aparat USG z 2006 roku oraz aparat USG z 2008 r. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany w pracowni diagnostyki obrazowej, służyć będzie wszystkim pacjentom naszego szpitala zarówno w zakresie lecznictwa szpitalnego jak i ambulatoryjnego. Wartość nowego aparatu to 150.000 zł. Aparat działa już od 20 sierpnia i wykorzystano go już ponad 200 razy.

Dodatkowo Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie otrzymał od Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie nowy sprzęt do kompresji klatki piersiowej Easy Pulse. To lekki i ergonomicznie zaprojektowany aparat, dedykowany trudnej pracy prowadzenia resuscytacji i wykonaniu rytmicznych, miarowych i na odpowiednią głębokość uciśnięć klatki piersiowej pacjenta. Unikalne rozwiązanie pozwala na podjęcie resuscytacji także u pacjentów siedzących, co umożliwia i znakomicie przyspiesza czynności ratownicze także w sytuacji uwięzienia i unieruchomienia pacjentów w skomplikowanych pozycjach. Sprzęt będzie wykorzystywany w Ratownictwie Medycznym. Wartość nowego aparatu to 60.000 zł.

Easy Pulse umożliwia resuscytację także u pacjentów siedzących
fot. SPZZOZ Żuromin

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.