– Profilaktyka wśród młodzieży jest bardzo ważna – mówi dyrektor szkoły Wojciech Smoliński. Jak dodaje, szkoła jest nie tylko miejscem nauki, ale też wspomaga rodziców w procesie wychowywania i przekazywania wartości, wpajania zasad i norm zachowania. Dlatego podejmowane są różnorodne działania, by tę rolę wypełnić.
W grudniu, w związku z tym, że szkoła podpisała porozumienie o współpracy z Fundacją Promocji Kultury i Edukacji „Art-Heart” w Pułtusku, odbyły się warsztaty dla młodzieży o tematyce profilaktyki uzależnień. Współpraca z Fundacją obejmuje również szkolenia rady pedagogicznej, pedagogizację rodziców, prowadzenie wśród uczniów ankiet wśród uczniów, rodziców, nauczyciele celem określenia potrzeb o oceny satysfakcji. Projekt zakłada również pomoc w dostępie do specjalistów różnych dziedzin zgodnie z potrzebami uczniów i rodziców.
Jedną z form jest dawanie młodzieży alternatywy poprzez organizowanie im czasu wolnego i aktywności. W tym roku szkolnym przeprowadzono już kilka turniejów, zarówno międzyklasowych, jak i międzyszkolnych, angażując młodzież w uprawianie sportu i aktywne spędzanie czasu.
Zważając jednak na fakt, że nie każdy lubi sport proponowane są też inne działania. I tak na przykład z okazji obchodzonego 23 lutego Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją w szkole powstała gazetka informacyjna na temat tego poważnego i światowego już dziś problemu. Wszyscy wiemy, że depresja ma różne twarze, jest ciężką chorobą, często skrywaną pod płaszczem uśmiechu i dobrego zachowania, która zbiera co roku coraz większe żniwo. Bardzo ważne jest, byśmy siebie obserwowali i okazywali wzajemne wsparcie i pomoc. W ramach tego dnia w szkole odbył się szkolny konkurs plastyczno-graficzny pod tytułem ,,Depresja w Twoich oczach”. Uczniowie w swoich pracach poprzez sztukę pokazali swoje wyobrażenie i interpretację tak ważnego tematu.
W ZST-Z w Żurominie dyrekcja wraz z nauczycielami systematycznie podejmują działania i na bieżąco rozwiązują występujące problemy, starając się im jednocześnie przeciwdziałać. Bolesne doświadczenie pandemii, długotrwałej izolacji, smutku, nauka zdalna, w odosobnieniu od grupy rówieśniczej odcisnęły się na psychice młodych ludzi. W wielu przypadkach powodują dziś uczucie lęku przed grupą, wstyd i strach przed przyjściem do szkoły, próby wagarowania. Te problemy są monitorowane na bieżąco, wychowawcy kontaktują się z rodzicami, by wspomóc ich w pokonaniu występujących barier, wspólnie szukać najlepszego rozwiązania. Wsparciem służy tu zwłaszcza szkolna psycholog, z której rad i wskazówek korzysta naprawdę wielu uczniów. W gabinecie psychologa szkolnego mogą znaleźć zrozumienie, rozwiązać problem dotyczący zarówno nauki, jak i kontaktów rówieśniczych.
Wychowawcy klas od początku roku szkolnego prowadzą na godzinach wychowawczych profilaktyczne pogadanki z uczniami. Dotyczą one zarówno problemu stosowania używek, sięgania po alkohol, papierosy i e-papierosy, po sytuacje związane z dokuczaniem innym, hejt w sieci oraz przemoc psychiczną i fizyczną. Żeby wzmóc te działania uściślono współpracę z Komendą Powiatową Policji w Żurominie. Powstał harmonogram spotkań funkcjonariuszy policji z młodzieżą. Lekcje te dotyczą m.in. problematyki cyberprzemocy i hejtowania w sieci, konsekwencji prawnych tego typu zachowania oraz potrzeby ich zgłaszania, ale również konsekwencji spożywania alkoholu i palenia papierosów przez nieletnich w miejscach publicznych.Profilaktyką objęte są wszystkie klasy, a w szczególności najmłodsi uczniowie szkoły, którzy w nowym miejscu, w nowym środowisku są szczególnie podatni na wpływ starszych kolegów, czy też najbliższej grupy rówieśniczej.
Agnieszka Makuszewska
Dodaj komentarz