Informacje

LIDZBARSKA MIAŁA BYĆ MODERNIZOWANA. NIE MA NAWET DOKUMENTACJI

fot. archiwum redakcji

Tak szumnie odtrąbiony w poprzedniej kadencji sukces pozyskania środków z Polskiego Ładu na modernizację najważniejszej ulicy w mieście, czyli Lidzbarskiej, zdaje się był… nad wyraz. Poprzednie władze miasta nie zabrały się za ten temat na poważnie. Dziś okazuje się bowiem, że brakuje przede wszystkim jakiejkolwiek dokumentacji przebudowy, a zgodnie z harmonogramem – w lipcu br. – czyli za miesiąc – powinien już zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania. Jak tłumaczy burmistrz Michał Bodenszac, póki co przetargu nie będzie, bo nie ma dokumentacji.

-W poprzedniej kadencji zaplanowano inwestycję przebudowy ul. Lidzbarskiej w zakresie kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i deszczowej. Na ten zakres z Polskiego Ładu podpisano umowę na 4,2 mln zł (całość inwestycji, to 5 mln zł). Dla zakresu przebudowy ulicy – nawierzchnia drogi, chodniki, ronda, ścieżki rowerowe – brak pieniędzy (szacunkowo ok. 12 mln zł). Dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na przebudowę w zakresie kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, deszczowej oraz w zakresie drogowym miała być gotowa (zgodnie z umową) do listopada 2023. Dokumentów nie ma. W lipcu 2024, zgodnie z warunkami Polskiego Ładu, powinien być ogłoszony przetarg. Bez dokumentów nie da się -wyjaśnia Bodenszac. Jak stwierdza, po prostu nie było nadzoru nad tą inwestycją.

Jak tłumaczy nowy burmistrz miasta, nawet gdyby Urząd dopilnował w poprzedniej kadencji dokumentacji, to on teraz i tak nie podjąłby się realizacji zadania w takim zakresie. Dlaczego? Bo oznaczałoby to rozkopanie miasta. A co z nawierzchnią, chodnikami, rondami i ścieżkami rowerowymi, na które pieniędzy w budżecie po poprzedniczce nie ma i nie pozyskano?

-Nie pozwolę sobie na rozkopanie miasta bez gwarancji przykrycia ulicy nową nawierzchnią. Wywieźlibyście mnie na taczkach – skomentował w nagrywanych przez siebie dla mieszkańców „Aktualiach”.

Bodenszac uważa, że jak coś robić, to od razu kompleksowo. I zapewnia, że takiego rozwiązania będzie szukał. Zapewnia, że nie pozwoli na zmarnowanie przyznanych gminie pieniędzy z Polskiego Ładu. Będzie się starał te środki wykorzystać na inne zadanie.

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.