
Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. W gronie laureatów mamy ludzi, którzy całym swoim życiem udowadniają potrzebę pracy dla lokalnych społecznościpodkreśla marszałek Adam Struzik. – Pasjonatów z głowami pełnymi pomysłów, ludzi niezwykle twórczych i aktywnych. Możemy ich śmiało nazwać ambasadorami naszego regionu, bo ich praca jest wizytówką całego Mazowsza, inspiracją i mobilizacją do odkrywania bogactwa naszego regionu.
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Każdy z nagrodzonych otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
W gronie laureatów znalazł się działający nieprzerwanie od 35 lat Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów”. Działają w nim: dwie grupy młodzieżowe, grupa dorosłych oraz Kapela i Chór. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne. To jeden z najlepszych amatorskich zespołów folklorystycznych w Polsce. Do tej pory jego członkowie dali ponad tysiąc koncertów w kraju i poza granicami, wielokrotnie reprezentując Polskę na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, a także uświetniając swoją obecnością regionalne wydarzenia. – Jesteśmy dumni i cieszymy się z otrzymania tak prestiżowej nagrody, dzięki której znajdujemy się w gronie wybitnych osobowości z województwa mazowieckiego – podkreśla Rita Tarczyńska, kierownik artystyczny zespołu. – Towarzyszy nam dużo dobrych emocji, a także poczucie, że warto wylewać pot na próbach, starać się, ćwiczyć. Czujemy, że jesteśmy potrzebni i że nasz wysiłek został dostrzeżony i doceniony – zaznacza. Na pytanie o najbliższą przyszłość Rita Tarczyńska odpowiada, że zespół chciałby wrócić do normalnego trybu spotkań sprzed pandemii. – Przed nami kilka projektów. Z Danutą Błażejczyk nagrywamy utwory ludowe w nowych, często jazzowych aranżacjach. Koncert ma się odbyć 5 grudnia w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie na deskach tej samej sceny, na której odebraliśmy Nagrodę Marszałka. Planujemy również koncert bożonarodzeniowy, a jeszcze w październiku rozpoczniemy nabór do zespołu.
Laureaci XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego
Pozostali laureaci XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego to: Mirosław Greluk z Siedlec – artysta, malarz, działacz społeczny, wolontariusz, menadżer, a także organizator imprez artystycznych, kulturalnych, charytatywnych i sportowych; Leszek Celej z Mińska Mazowieckiego – dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, inicjator działań o charakterze historycznym; Jacek Łepecki – prezes zarządu fundacji, dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego; ks. prof. UKSW dr. hab. Mirosław Mejzner – pallotyn z Ożarowa Mazowieckiego, wykładowca, promotor polskiej nauki i kultury za granicą; prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński – pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, specjalista w zakresie modyfikacji właściwości i zastosowania ciężkich frakcji pochodzących z przerobu ropy naftowej i węgla kamiennego, kompozycji bitumiczno-polimerowych i polimerów termoplastycznych; Maria Juszczyk z Warszawy – dyrektor domu kultury „Prom Kultury” na Saskiej Kępie, organizatorka m.in. Święta Saskiej Kępy; Robert Fidos z Borkowic w pow. przysuskim, wójt Borkowic, historyk regionalista, nauczyciel, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice, współzałożyciel Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze, Stowarzyszenia Pamięci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala w Rudnie; Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu – zajmuje się wspieraniem twórców ludowych i promocją kultury ludowej, prowadzi m.in. warsztaty, organizuje wyjazdy i konkursy dla dzieci związane z kurpiowską tradycją, przy centrum działa Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”; Kapela Podwórkowa „U Maxa” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Siennie.
Dodaj komentarz