Informacje

MAZOWSZE ODPOWIEDZIALNE WOBEC PANDEMII

Mazowsze odpowiedzialne wobec pandemii. Kontrole prowadzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń.
Agnieszka Cyran Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie

Od kilkunastu dni poziom zachorowań w Polsce stopniowo obniża się. Ministerstwo Zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej oceniło ten stan jako wynik dyscypliny społecznej, której poddali się Polacy w okresie feryjnym. Mimo trudności większość społeczeństwa zachowywała się odpowiedzialnie i to przyczyniło się do stabilizacji i pewnego wyhamowania liczby nowych zakażeń. W całym kraju odnotowano blisko 10 tys. mniej hospitalizacji z powodu COVID19 niż w miesiącach jesiennych poprzedniego roku. Sytuacja pozwala rozważać stopniowe i delikatne luzowanie obowiązujących obecnie obostrzeń. Nie czekając na decyzje w tej sprawie, w wielu miejscach Polski zdeterminowani przedsiębiorcy ponownie otwierają swoje biznesy, łamiąc antyepidemiczne zakazy.

Eksperci apelują, by działalności jeszcze nie wznawiać. Wdrożone działania przeciwepidemiczne uwzględniają analizę sytuacji nie tylko w kraju, ale i w wielu krajach europejskich. Zdecydowane stanowisko w sprawie prezentują służby państwowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą być przygotowane na konsekwencje. Kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współudziale funkcjonariuszy policji mogą skończyć się nie tylko pouczeniem i przestrogą, ale także karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa mazowieckiego od początku tego roku (po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń) wskazują jednak na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców.

W okresie od 01-24.01.2021r. w samej branży gastronomicznej przeprowadzono łącznie 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z Covid-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

Na terenie powiatu żuromińskiego łącznie przeprowadzono we wskazanym okresie 42 kontrole, w tym 11 wspólnie z funkcjonariuszami policji. Przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości, za co przedsiębiorcom z naszego terenu należą się serdeczne podziękowania. Skutki obostrzeń w mniejszym lub większym stopniu odczuwamy wszyscy, natomiast przedsiębiorcy, zwłaszcza z branż dotkniętych zakazem prowadzenia działalności odczuwają je szczególnie boleśnie. Z drugiej strony wciąż słyszymy o nowych przypadkach zakażeń, sytuacjach ciężkich zachorowań, czy kolejnych zgonach. Najważniejsze z punktu widzenia służb sanitarnych to ochrona przed zakażeniem osób, u których COVID-19 może mieć ciężki przebieg. Musimy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do dużego wzrostu zachorowań, by dla ludzi z ciężkim zapaleniem płuc, czy niewydolnością oddechową znalazło się miejsce w szpitalu i wolny respirator. Do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy podejmowanie działań związanych z monitorowaniem sytuacji epidemiologicznej, aktywny nadzór sanitarny, szybkie ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym i zapewnienie izolacji tych osób oraz izolacji osób z aktywnym zakażeniem SARS-CoV-2 w celu przecięcia dróg szerzenia się choroby. Niestety bez wsparcia ze strony obywateli, bez ich poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka sami medycy, czy służby sanitarne tej walki nie są w stanie wygrać.

– Wiele zależy tutaj od nas samych – mówi Agnieszka Cyran, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie – Dbajmy o siebie, dbajmy o innych. Pamiętajmy o myciu i dezynfekcji rąk, dezynfekujmy powierzchnie i przedmioty, których dotykamy. Zachowujmy dystans, unikajmy zgromadzeń i nośmy maseczki. Miejmy świadomość, że w ten sposób chronimy siebie i innych- dodaje.

– Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności. – mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami. Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku, gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę podziękować przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy! Dla nas wszystkich! Dla naszego zdrowia! – dodaje Rzodkiewicz.

Powinniśmy z dużą dozą pokory i ostrożności podchodzić do tego, co nas otacza. Z doniesień ekspertów polskich i zagranicznych analizujących rozprzestrzenianie się wirusa w populacji ludzkiej wynika jednoznacznie, że zamknięte pomieszczenia, w których przebywa większa liczba osób, takie jak lokale, restauracje, hotele, w których odbywają się spotkania towarzyskie to są te miejsca, gdzie to zagrożenie jest największe. Nowe mutacje koronawirusa cechuje zwiększona transmisja.

W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku, 28 stycznia obowiązywać na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu Covid19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego. Dyscyplina w przestrzeganiu narzuconych obostrzeń oraz rozwijający się Narodowy Program Szczepień pozwolą zapanować nad epidemią i zbliżyć się do dni, kiedy znów będziemy żyć i pracować „normalnie”. Tymczasem przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta w największym stopniu, mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, na przykład do 31 stycznia można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020.

W czwartek ogłoszono, że od 1 lutego br. otwarte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury typu galerie sztuki i muzea z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego (dezynfekcja, dystans – 1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe maseczki). Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia wprowadzone pod koniec grudnia zostają przedłużone do 14 lutego b.r. (szczegółowa lista obostrzeń na www.gis.gov.pl lub/i https://www.gov.pl/web/koronawirus).

Na terenie województwa mazowieckiego zacznie od 1 lutego działać 81 galerii handlowych. Bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy takie działania, aby służyły one zdrowiu naszemu i naszych bliskich – sąsiadów, znajomych, współmieszkańców.

Oprac.AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.