Promocja

Mazowsze pomaga strażakom

Ponad 700 wozów strażackich, blisko 780 wyremontowanych strażnic OSP, tysiące sztuk różnego rodzaju sprzętu – od łodzi motorowych, przez motopompy, piły, agregaty, drabiny pożarnicze, defibrylatory, zestawy ratownictwa medycznego i technicznego, aż po umundurowanie i nowoczesne drony – samorząd województwa mazowieckiego od 15 lat pomaga Ochotniczym Strażom Pożarnym z Mazowsza. Na tym nie koniec, przed nami kolejne wsparcie dla mazowieckich OSP.
fot. Dariusz Ossowski

Strażaków z Mazowsza wspieramy od lat. Gminy zgłaszają się do nas po pomoc praktycznie przez cały rok. Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów, bez których druhowie nie mogliby nieść pomocy podczas pożarów czy wypadków. Pomagamy również modernizować strażnice OSP. Wiele z nich jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów. Niestety, takie prace są bardzo kosztowne i nie każda gmina może sobie pozwolić na takie wydatki. Dlatego zawsze staramy się wygospodarować dodatkowe środki właśnie na takie wsparcie. Dla ochotników pomoc jest nieodzowna. Strażnice to nie tylko stacje wyczekiwania, ale też miejsca, w których przechowywany jest sprzęt strażacki i garażowane są auta. Utrzymanie ich w bardzo dobrym stanie jest gwarancją niezawodności i wpływa na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców – jak podaje marszałek Adam Struzik.

Na dźwięk syreny alarmowej są gotowi zostawić wszystko i ruszyć do pomocy – na Mazowszu mamy blisko 2 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych. Tylko w ubiegłym roku wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Praca druhów z OSP to nie tylko pożary, ale także wyjazdy do wypadków drogowych czy pomoc mieszkańcom w razie klęsk żywiołowych. Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk praca strażaków nie byłaby możliwa bez profesjonalnego sprzętu czy wozów strażackich. – Właśnie dlatego od 15 lat wspieramy ochotnicze straże pożarne z Mazowsza. Na tę pomoc czekają i strażacy, i mieszkańcy regionu – zaznacza. – Do tej pory na remonty strażnic, zakup samochodów pożarniczych oraz specjalistycznego sprzętu przeznaczyliśmy już ponad 132 mln zł z budżetu Mazowsza.

Specjalistyczny sprzęt i samochody

Pierwsze wsparcie finansowe na zakup sprzętu specjalistycznego i wozów strażackich samorząd województwa mazowieckiego przyznał w 2006 r. Od tego czasu do mazowieckich OSP trafiło w sumie ponad 116,5 mln zł. Dzięki tym środkom udało się zakupić ponad 700 wozów strażackich, ponad 30 płaskodennych łodzi motorowych oraz tysiące sztuk motopomp, agregatów prądotwórczych, pił, aparatów powietrznych, zestawów ratownictwa medycznego i technicznego, silników zaburtowych, pontonów, defibrylatorów, masztów oświetleniowych, drabin pożarniczych, systemów selektywnego alarmowania oraz umundurowania. – Sprzęt specjalistyczny, odzież ochronna dla strażaków czy dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczych – to potrzeby, które cały czas się pojawiają, a my zawsze wychodzimy im naprzeciw. Wspieramy się w samorządowej solidarności i pomocniczości i dbamy o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – dodaje przewodniczący sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, Konrad Wojnarowski.

Remizy strażackie z dofinansowaniem

Wsparcie na remonty strażnic udzielane jest od 2018 r. W tym czasie dofinansowanie z budżetu Mazowsza otrzymało blisko 780 inwestycji. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel blisko 15,7 mln zł. Środki można przeznaczyć m.in.: na prace związane z remontem posadzek, instalacji elektrycznej, dachów, elewacji, a także stolarki okiennej. O tym jak duża jest to pomoc, zwłaszcza dla niezbyt zamożnych gmin, przekonuje Leszek Sybicki, komendant gminny Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Dzierzążnia. – To poważny zastrzyk finansowy. Przede wszystkim na zakup wyposażania strażaków, którzy uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Remontujemy także remizy strażackie, które służą nie tylko strażakom, ale całym społecznościom wiejskim.

COVID-owe wsparcie na maski, rękawiczki i płyny do dezynfekcji

Strażacy ochotnicy z Mazowsza mogą liczyć na pomoc samorządu województwa także w trudnych czasach pandemii. Druhowie, podobnie jak wiele innych służb w kraju, zmierzyli się z problemem dostępności środków ochronnych. Samorząd Mazowsza przeznaczył 8 mln zł na doposażenie OSP m.in. w maseczki, kombinezony, rękawiczki i ubrania ochronne, płyny do dezynfekcji oraz worki na odpady. Pomoc rzeczowa trafiła do 548 jednostek OSP z naszego regionu.

72 inwestycje w OSP z subregionu ciechanowskiego ze wsparciem Mazowsza

Do jednostek OSP z subregionu ciechanowskiego trafi w sumie ponad 1,6 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. 46 jednostek OSP otrzyma ponad 986 tys. zł w ramach programu „OSP-2021”. Dzięki tym pieniądzom OSP Lipowiec Kościelny, Chociszewo, Królewo, Siedlin oraz Bieżuń zakupią lekkie samochody ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. Pozostałe jednostki zakupią m.in. komplety odzieży ochronnej, motopompy, defibrylator, aparaty powietrzne, sprzęt ratownictwa drogowego itp. Z kolei w ramach programu „Mazowieckie strażnice OSP-2021” 26 jednostek OSP przeprowadzi remonty lub modernizacje remiz strażackich. Dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wyniesie ponad 628 tys. zł. Na tym nie koniec. Przed nami kolejne wsparcie.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.