Region

Mazowsze wspiera ochronę powietrza. Ruszył nabór wniosków

Sprzęt do pomiaru i kontroli jakości powietrza, kampanie informacyjne, a nawet stacje ładowania samochodów elektrycznych – takie efekty już wkrótce mogą pojawić się w mazowieckich gminach. Samorząd województwa ogłosił nabór do programu „Mazowsze dla czystego powietrza”. Wnioski można składać do 28 lutego br.

Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, który jest także ambasadorem Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, czyste powietrze to dziś coraz ważniejszy czynnik jakości życia. – Jakość powietrza bezpośrednio przekłada się na zdrowie mieszkańców, dlatego kontynuujemy nasze działania wspierające gminy w walce ze smogiem. W tym roku sejmik województwa przeznaczył na ten cel 9  mln zł. Chcemy nie tylko wprowadzać kolejne rozwiązania prawne, takie jak uchwała antysmogowa, ale też pomagać samorządom dostosować się do koniecznych zmian – dodaje.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Program „Mazowsze dla czystego powietrza” jest kontynuacją realizowanego od 2019 roku Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. Do składania wniosków uprawnione są gminy z terenu województwa mazowieckiego. Każda z gmin może złożyć maksymalnie dwa wnioski na różne zadania (z wyjątkiem Warszawy, Radomia, Siedlec, Płocka, Ostrołęki i Ciechanowa, gdzie liczba ta jest większa). Każdy wniosek powinien być wysłany osobno.

– W zeszłym roku pomogliśmy w realizacji około 200 inwestycji z całego województwa – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa. – Świadomość, jak duże znaczenie ma jakość powietrza dla zdrowia, jest coraz większa, dlatego liczymy na bardzo duże zainteresowanie tym naborem – dodaje.

Jak zgłosić projekt?

W ramach programu można ubiegać się m.in. o środki na: wsparcie kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, edukację i informowanie mieszkańców, opracowanie dokumentacji koniecznej do działań służących likwidacji niskiej emisji, zakup czujników i do pomiaru jakości powietrza, a nawet ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pomoc finansowa w ramach programu może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i nie może przekroczyć kwoty 200 tys. zł. Dotacje będą wypłacone po zrealizowaniu i  rozliczeniu inwestycji.

Wnioski można składać do 28 lutego br. tylko drogą elektroniczną za pomocą profilu ePUAP. Wszystkie szczegóły, zasady i regulamin można znaleźć na stronach www.mazovia.pl oraz www.powietrze.mazovia.pl.

oprac.KC

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • A za smrod z kurnikow i chlewni kiedys sie wezmiecie? Czy to temat niewygodny i zamieciecie go pod dywan?