Edukacja

MEDALE, ODZNACZENIA, ŻYCZENIA – DZIEŃ EDUKACJI W ZNP

Tradycyjnie już w okolicach 14 października odbyło się spotkanie członków Oddziału Powiatowego ZNP w Żurominie. Pełne życzeń, radości podczas wręczania odznaczeń i witania nowych członków, a także przekazywania słów otuchy i nadziei na lepsze jutro.

Wszystkich zebranych nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych witała prezes ZNP Marzena Więckowska. I już w pierwszych słowach podkreśliła, że uroczystość z okazji Dnia Edukacji narodowej jest wydarzeniem o szczególnym znaczeniu. Wspomniała o 250-rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. A potem powitała  przybyłych gości – wicemarszałka Sejmu RP posła Piotra Zgorzelskiego, starostę powiatu Jerzego Rzymowskiego wraz z wicestarostą Ireneuszem Rejmusem, burmistrz Anetę Goliat z przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Michalską i wiceprzewodniczącą Haliną Jarzynką, wójta Lutocina Jacka Kołodziejskiego oraz przyjaciela ZNP Marka Budzicha, w roli asystenta posła Arkadiusza Iwaniaka. Na związkową uroczystość licznie przybyli też seniorzy pod wodzą Ireny Jaskuły. Pojawił się również wiceprezes Zarządu Oddziału Głównego Grzegorz Gruchlik.

Przypominając historię KEN w imieniu władz Marzena Więckowska podkreśliła, że polska szkoła stoi na szczycie edukacyjnej katastrofy. – Przyczyną tego stanu jest dyletancka, nieodpowiedzialna i szkodliwa polityka edukacyjna obecnej władz naszego kraju. Złe finansowanie i zbyt niska subwencja prowadzi do dziur w budżetach wielu samorządów, myślę, ze naszych powiatowych również. Katastrofalna jest również sytuacja nauczycieli. przeładowane programy nauczania, niespójne z duchem i wymaganiami 21 wieku niszczą autonomię nauczyciela i szkoły. Minister Czarnek w sposób świadomy wprowadza dezinformację w przekazach medialnych o niebotycznych nakładach na edukację i wynagrodzeniach nauczycieli. nie dajmy się zwieść tym manipulacjom i wyimaginowanym cyfrom na bilbordach i plakatach wyborczych – mówiła.

Zabierając głos jako pierwszy poseł Piotr Zgorzelski, jako również nauczyciel, podzielił się z zebranymi kilkoma refleksjami. Pierwsza jest stwierdzenie, że czas, który spędził jako nauczyciel i dyrektor szkoły uznaje za najpiękniejszy w życiu. – Wtedy można było optymistycznie myśleć, jaki szkołą będzie się rozwijać – powiedział. – Marzę o tym, żeby nauczyciele byli elita zawodów w naszym kraju – dodał. Podzielił się z zebranymi innym marzeniem,a mianowicie takim, by wyrwać szkołę za rąk urzędników i oddać ją w ręce uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Piotr Zgorzelski życząc więcej wiary i ducha wręczył Marzenie Więckowskiej „Medal wolności i demokracji” jako odznaczenie dla całego żuromińskiego oddziału. Wyróżnienia otrzymali od niego: Marzena Więckowska, Danuta Pekról, Barbara Czerwińska, Jolanta Brodzińska, Beata Gronkiewicz, Edyta Gołębiewska, Teresa Ostrowska, Beata Cegiełka, Iwona Szkolmowska-Retkowska, Mirella Rzymowska, Wioletta Szablewska, Irena Jaskuła, Eugeniusz Górniak.

W przemówieniu starosta Jerzy Rzymowski i wicestarosta Ireneusz Rejmus życzyli poczucia spełnienia, sukcesów i zadowolenia z pracy,a przede wszystkim zdrowia. Ireneusz Rejmus dziękował za edukowanie wszystkich, za uczenie rozumienia świata, patrzenia w głąb siebie i na drugiego człowieka. Obj życzyli zmian w polskiej szkole i odbudowania prestiżu nauczyciela. W podbnym tonie płynęły życzenia od przewodniczącej i wiceprzewodniczącej rady Miejskiej w Żurominie.

Zebrani otrzymali oprócz życzeń również symboliczne kwiaty od Marka Budzicha.

-Jeszcze będzie pięknie – powiedział rzucając optymistyczne światło na przyszłość wójt Lutocina Jacek Kołodziejski.

Tradycyjnie już podczas tego spotkania wręczano medale za 50-letnią przynależność do ZNP. Otrzymali je: Makowska Maria, Filipska Łucja, Mańka Dorota, Piotrowicz Ryszard. Uchwałą Zarządu Głównego ZNP Katarzyna Kawczyńska – Drożdżal została odznaczona Złotą Odznaką ZNP.

Pozytywnie zaopiniowano też wnioski zarządu ZNP o nadanie Medali KEN dla wyróżniających się nauczycieli związkowców. W tym roku otrzymali je: Renata Sadowska, dyrektor LO w Bieżuniu, Katarzyna Kawczyńska-Drodżal z ZPO w Zielonej, Beata Dąbrowska z SP w Chojnowie. Medale wręczone będą przez mazowieckiego Kuratora Oświaty 24 października w CKiSZ w Ciechanowie. 6 października, w czasie spotkania w „Atmosferze” nauczycielki otrzymały listy gratulacyjne: za szczególne osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze w pracy na rzecz uczniów, wprowadzanie innowacyjnych metod i form nauczania, za szerzenie myśli patriotycznych oraz pokazywanie młodym ludziom dobra i piękna.

Podczas spotkania z radością witano w szeregach ZNP nowych członków: Karolinę Pestę, Joannę szmyt, Sylwię Banach i Inez Nawotkę-Tyburską.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.