Na sygnale

MIESZKANKA POWIATU Z ZARZUTAMI

Pod koniec czerwca media obiegła informacja dotycząca zatrzymań i przedstawieniu zarzutów w sprawie nieprawidłowości w Banku Spółdzielczym w Ciechanowie. Wśród zatrzymanych była mieszkanka naszego powiatu.
fot. Pixabay

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Koninie. Na jej polecenie w poniedziałek22 czerwca 2020 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymali 4 osoby w związku ze śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej
w Koninie, dotyczącym m.in. wyrządzenia szkody w mieniu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie w kwocie co najmniej 12 730 000 złotych.

Wśród zatrzymanych są byli: prezes, wiceprezes oraz członkowie zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. W Prokuraturze Okręgowej w Koninie usłyszeli zarzuty obejmujące działanie w różnych konfiguracjach osobowych, a polegające m.in. na wyrządzeniu szkody majątkowej PBS w Ciechanowie w kwocie 1 265000 złotych poprzez bezzasadną wypłatę udziałów członkowskich, na podstawie przerobionego dokumentu oraz udzielenia kredytów pomimo braku właściwego zabezpieczenia na łączną kwotę ponad 7 250 000 złotych.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym, w tym w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz ustalonym świadkiem, poręczeń majątkowych kwotach od 25 000 do 100 000 złotych oraz zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w okresie od stycznia 2013 roku do listopada 2016 roku w funkcjonowaniu banku dochodziło do licznych nieprawidłowości. Polegały one m.in. na niedopełnieniu obowiązków lub nadużyciu uprawnień przez osoby obowiązane
do zajmowania się sprawami majątkowymi. Osoby te działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.
W toku postępowania zarzuty usłyszało łącznie 6 osób. Śledztwo ma charakter rozwojowy, podejmowane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia wszystkich osób odpowiedzialnych za działania podejmowane na szkodę PBS w Ciechanowie.

Sprawcom grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jak udało nam się ustalić wśród osób, które usłyszały zarzuty jest również mieszkanka powiatu żuromińskiego.

Kacper Czerwiński

   

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Chlewniarze i kurnikarze z Żuromina mają kłopoty. Kredyty się brało nowe auta kupowało, a teraz trzeba będzie oddać kasę i pójść za kraty. Może trochę pozamykają tych farm smrodu .