
Przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawienie osiągnięć sportowych Polaków w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz zwiedzanie gmachu Sejmu RP jako miejsca, gdzie tworzone jest polskie prawo – to wszystkie cele wycieczki, zorganizowanej wspólnie przez Agnieszkę Makuszewską, nauczycielkę j. polskiego oraz wychowawcę kl. I tg, bibliotekarkę szkolną Annę Budzich oraz Marcina Krasińskiego, nauczyciela historii i WOS-u.
Pierwszym punktem programu jednodniowej wycieczki było zwiedzanie biblioteki. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego powstała wraz z utworzonym w 1816 r. Królewskim Uniwersytetem Warszawskim. Od 15 grudnia 1999 r. BUW funkcjonuje w siedzibie na Powiślu. Tu uczniowie poznali jej historię, zasoby i zapoznali się ze sposobem korzystania z bogatego księgozbioru, zarówno w formie tradycyjnej, jak i online.

Po wykładzie przewodnika była okazja do odpoczynku na dachu placówki, gdzie znajdują się słynne biblioteczne ogrody. Wspaniała pogoda podkreśliła walory estetyczne miejsca i sprzyjała podziwianiu widoków stolicy z wysokości dachu.
Drugim miejscem, które odwiedzili pierwszoklasiści, było Muzeum Sportu i Turystyki. To jedna z najstarszych placówek muzealnych o profilu sportowym na świecie. Powstało na początku lat 50. XX w. a jego pierwszą siedzibą był budynek przy ulicy Rozbrat. W 1966 roku nastąpiło otwarcie nowej siedziby na stadionie Skry Warszawa przy ulicy Wawelskiej. Od 2005 roku mieści się w Centrum Olimpijskim na warszawskim Żoliborzu.

Muzeum w swoich zbiorach, liczących blisko 60 tysięcy eksponatów, posiada m.in.: wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, najmniejszą książkę olimpijską w historii czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku po Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzyskach Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą. Muzeum posiada również wyjątkowe zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, 56 tys. fotografii, 37 tys. książek i czasopism oraz tysiące dokumentów i archiwaliów. Całą kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa. Znajduje się tu również jeden z dysków Piotra Małachowskiego, pochodzącego z Bieżunia dyskobola.

Ciekawostką jest, że podczas wizyty uczniów w Muzeum Sportu odbywała się tam gala z okazji 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących, na którą przybył minister sportu Kamil Bortniczuk. Minister podczas tego wyjątkowego dla środowiska osób z niepełnosprawnościami wydarzenia wręczył przedstawicielom Polskiego Związku Sportu niesłyszących ministerialne odznaki “Za zasługi dla sportu”.

Ostatnim punktem wycieczki był Sejm. Tu czas dla młodzieżowej wycieczki z Żuromina znalazł dla poseł Arkadiusz Iwaniak z Płocka. Dzięki jego staraniom uczniowie zrealizowali bardzo bogaty program. Mogli nie tylko zachwycić się różnorodną architekturą sejmową, ale także wysłuchać ciekawego wykładu przewodnika na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających (budynek S) i objęła przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Potem uczniowie wizytowali galerię Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Mogli też wejść do sali posiedzeń senatu, gdzie również wysłuchali informacji pani przewodnik, a następnie zwiedzić sejmowe korytarze, wraz z częścią, gdzie mieszczą się sale poszczególnych klubów parlamentarnych. Ta część wycieczki spodobała się pierwszoklasistom najbardziej.
Agnieszka Makuszewska
Zdjęcia Agnieszka Orkwiszewska




Dodaj komentarz