Edukacja

MŁODZIEŻ W SEJMIE I MUZEUM

Choć miesiącem związanym z promocją czytelnictwa i bibliotek jest październik, w ZST-Z w Żurominie już pod koniec września udało się przygotować jedno z działań związanych z tą tematyką. 23 września odbył się wyjazd kl. I tg do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ale nie tylko.

Przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawienie osiągnięć sportowych Polaków w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz zwiedzanie gmachu Sejmu RP jako miejsca, gdzie tworzone jest polskie prawo – to wszystkie cele wycieczki, zorganizowanej wspólnie przez Agnieszkę Makuszewską, nauczycielkę j. polskiego oraz wychowawcę kl. I tg, bibliotekarkę szkolną Annę Budzich oraz Marcina Krasińskiego, nauczyciela historii i WOS-u.

Pierwszym punktem programu jednodniowej wycieczki było zwiedzanie biblioteki. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego powstała wraz z utworzonym w 1816 r. Królewskim Uniwersytetem Warszawskim. Od 15 grudnia 1999 r. BUW funkcjonuje w siedzibie na Powiślu. Tu uczniowie poznali jej historię, zasoby i zapoznali się ze sposobem korzystania z bogatego księgozbioru, zarówno w formie tradycyjnej, jak i online.

Po wykładzie przewodnika była okazja do odpoczynku na dachu placówki, gdzie znajdują się słynne biblioteczne ogrody. Wspaniała pogoda podkreśliła walory estetyczne miejsca i sprzyjała podziwianiu widoków stolicy z wysokości dachu.

Drugim miejscem, które odwiedzili pierwszoklasiści, było Muzeum Sportu i Turystyki. To jedna z najstarszych placówek muzealnych o profilu sportowym na świecie. Powstało na początku lat 50. XX w. a jego pierwszą siedzibą był budynek przy ulicy Rozbrat. W 1966 roku nastąpiło otwarcie nowej siedziby na stadionie Skry Warszawa przy ulicy Wawelskiej. Od 2005 roku mieści się w Centrum Olimpijskim na warszawskim Żoliborzu.

Muzeum w swoich zbiorach, liczących blisko 60 tysięcy eksponatów, posiada m.in.: wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, najmniejszą książkę olimpijską w historii czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku po Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzyskach Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą. Muzeum posiada również wyjątkowe zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, 56 tys. fotografii, 37 tys. książek i czasopism oraz tysiące dokumentów i archiwaliów. Całą kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa. Znajduje się tu również jeden z dysków Piotra Małachowskiego, pochodzącego z Bieżunia dyskobola.

Ciekawostką jest, że podczas wizyty uczniów w Muzeum Sportu odbywała się tam gala z okazji 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących, na którą przybył minister sportu Kamil Bortniczuk. Minister podczas tego wyjątkowego dla środowiska osób z niepełnosprawnościami wydarzenia wręczył przedstawicielom Polskiego Związku Sportu niesłyszących ministerialne odznaki „Za zasługi dla sportu”.

Ostatnim punktem wycieczki był Sejm. Tu czas dla młodzieżowej wycieczki z Żuromina znalazł dla poseł Arkadiusz Iwaniak z Płocka. Dzięki jego staraniom uczniowie zrealizowali bardzo bogaty program. Mogli nie tylko zachwycić się różnorodną architekturą sejmową, ale także wysłuchać ciekawego wykładu przewodnika na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających (budynek S) i objęła przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Potem uczniowie wizytowali galerię Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie wysłuchali krótkiej  prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Mogli też wejść do sali posiedzeń senatu, gdzie również wysłuchali informacji pani przewodnik, a następnie  zwiedzić sejmowe korytarze, wraz z częścią, gdzie mieszczą się sale poszczególnych klubów parlamentarnych. Ta część wycieczki spodobała się pierwszoklasistom najbardziej.

Agnieszka Makuszewska

Zdjęcia Agnieszka Orkwiszewska

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.