Informacje Samorząd

MOGĄ WYSTĄPIĆ SPADKI CIŚNIENIA

Lutociński samorząd remontuje Stację Uzdatniania Wody przy ul. Sierpeckiej. Jeszcze do końca sierpnia mogą wystąpić spadki ciśnienia czy zmiana barwy wody. Ale niedogodności nie da się uniknąć. Inwestycja kosztuje ponad 2 miliony złotych.
Fot. UG w Lutocinie

Trwa realizacja jednej z największych tegorocznych inwestycji w Lutocinie, remont Stacji Uzdatniania Wody. Do przetargu ogłoszonego przez gminę przystąpiło 6 firm, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma P.P.U. Pro-met H. Kobusiński i Wspólnicy sp. j. z Koźmina Wielkopolskiego. Opiewała na 2.064.536,41 zł.

Stacja jest już praktycznie wyremontowana z zewnątrz. Wykonano nową elewacje z ociepleniem 10 cm ze stolarką okienną budynku i wymieniono dach z eternitu na blachodachówkę.

Teraz trwa montaż nowych zbiorników i modernizacja wewnętrznej infrastruktury. Jak poinformował nas wójt Jacek Kołodziejski, wymieniane są filtry i pompy, hydrofory. – Czyli to jest etap, który wpływają na jakość i poziom wody – dodaje. Podkreśla, że przy takiego rodzaju inwestycji niestety muszą wystąpić utrudnienia, ale ma nadzieję, że mieszkańcy sytuację rozumieją i że wkrótce wszyscy zauważa różnicę.

– Inwestycja musi być przez podwykonawcę zrobiona do końca października, a przez wykonawcę głównego do końca listopada – mówi Kołodziejski.

Wewnątrz budynku wylano nowe posadzki zdemontowane zostaną wszystkie stare zbiorniki hydroforowe, areatory, filtry ciśnieniowe rurociągi filtry do uzdatniania wody i całkowita aparatura sterująca poborem i dostarczaniem wody. W ich miejsce zostaną zamontowane nowe areatory i pompy ze sterowaniem do utrzymania właściwego ciśnienia w sieci. Zabezpieczeniem będą 2 zbiorniki retencyjne o pojemności 228m3 (po 114m3 każdy). Teren zostanie zabezpieczony nowym ogrodzeniem o długości 222m i bramą wjazdową.

Rozbudowa zapewni spójność sieci wodociągowej przez zapewnienie ciągłego dostarczania wody do celów konsumpcyjnych dla mieszkańców gminy Lutocin podłączonych do SUW. Inwestycja poprawi stan bezpieczeństwa dla osób fizycznych jak i podmiotów korzystających z sieci wodociągowej: Ośrodka Zdrowia, Zespołu Szkół, Apteki, Poczty, sklepów i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Podniesiony zostanie standard techniczny stacji uzdatniania przez całkowita wymianę i podniesienie parametrów jakościowych i wydajnościowych zamontowanych urządzeń i modernizację budynku SUW-u. Przebudowa stacji będzie miała wpływ na kompleksowe rozwiązanie dostaw wody pitnej do wszystkich miejscowości podłączonych do tej sieci, tj. Serok, Parlina, Elżbiecina i Felcyna.

Na wykonanie inwestycji gmina otrzymała 500 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota ponad 564 tys. zł pochodzi z gminnego budżetu. – Na brakujący milion złotych będzie kredyt – mówi wójt. Samorząd prowadzi właśnie procedurę przetargową, żeby wyłonić najkorzystniejszą ofertę bankową.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.