Informacje

MUSIMY SIĘ Z TYM UPORAĆ

W tym roku gmina Siemiątkowo chce wydać na inwestycje ponad 1,8 mln złotych. Samorządowcy liczą, że kwota będzie większa, ponieważ planują ubiegać się o różne dofinansowania. Niestety samorząd ma też coraz większe wydatki.
Samorządowcy muszą borykać się z coraz większymi wydatkami

Siemiątkowski budżet na bieżący rok, który uchwalono podczas sesji 17 grudnia zakłada, że dochody gminy wyniosą ponad 18,6 mln złotych. Natomiast wydatki samorządu będą stanowić 17,8 mln złotych. Wypracowana nadwyżka w kwocie 795 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na spłatę istniejących zobowiązań.

– Uchwalona w budżecie kwota dochodów w wysokości ponad 18 milionów na 2021 rok, to niedużo, biorąc pod uwagę wydatki, które musimy ponieść- komentował podczas sesji budżetowej wójt Piotr Kostrzewski.

– W 2020 roku na samą oświatę wydaliśmy ponad 6,9 miliona, a subwencji otrzymaliśmy 3,3 miliona złotych- dodał.

Wójt nie ukrywał, że samorządom jest coraz trudniej realizować własne zadania.

– Same płace dla nauczycieli to jest kwota ponad 5 milionów, a gdzie pomoce dydaktyczne…Takie są realia i z tym musimy się uporać- mówił Kostrzewski.

Na chwilę obecną według założeń budżetu gmina wyda na inwestycje ponad 1,8 miliona złotych. Wśród zaplanowanych zadań znajdzie się między innymi remont szkoły w Łaszewie, na którego realizację przeznaczono 350 tysięcy złotych. Trzema dużymi inwestycjami będą też: budowa drogi Siemiątkowo-Rogale-Antoniewo (595 tys. zł), budowa stołówki przy szkole w Siemiątkowie (ponad 523 tys. zł) oraz rozbudowa drogi w Cyndatach ( 235 tys. zł). Wśród mniejszych inwestycji znajdują się m.in. remonty i rozbudowy dróg w Suwakach, Gradzanowie, Rostowie, Siemiątkowie. Ponadto samorząd zabezpieczył również 50 tysięcy na modernizację parku w Siemiątkowie.

Budżet w takim kształcie uchwalono jednogłośnie. Tuż po samym głosowaniu wójt Piotr Kostrzewski wyraził nadzieję, że ilość zadań, jakie się uda zrealizować w trakcie roku wzrośnie. Jak tłumaczył wszystko zależy od tego, jakiej wysokości środki w tym roku samorządowi uda się pozyskać z zewnątrz. – W miarę pozyskanych środków, jak będą nabory, to będziemy mogli zrealizować dodatkowe zadania oprócz tych zapisanych- kończy Piotr Kostrzewski.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.