Informacje

Muzeum w Sierpcu zaprasza na kolejną odsłonę wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”

fot. D.Krześniak

Niegdyś na wsi powszechnie wierzono, że w wieczór wigilijny świat i całe stworzenie rodzą się na nowo. Należało się więc przygotować do tego wyjątkowego momentu ze szczególną starannością. Mnogość zwyczajów, obrzędów i tradycji związanych z przeżywaniem czasu świątecznego znalazła swoje odbicie w przygotowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawie Boże Narodzenie na Mazowszu. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 9 grudnia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Uroczystość otwarcia wystawy bożonarodzeniowej swoją obecnością zaszczycili reprezentanci władz samorządowych i duchownych, instytucji oświaty i kultury, przedstawiciele biznesu oraz mediów, m.in.: Elżbieta Gapińska Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jadwiga Teresa Zakrzewska Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Magdalena Biernacka Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Andrzej Cześnik Starosta Sierpecki oraz Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca. Goście mieli okazję poznać dawne zwyczaje związane z okresem zimowym i świętami Bożego Narodzenia zaprezentowane we wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich – od adwentu, przez Wigilię i Boże Narodzenie, czas kolędowania, po zakończenie czasu Godów. Gala z okazji otwarcia ekspozycji odbyła się w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa. Spotkanie było okazją do podziękowania wszystkim osobom, które w roku 2022 wspierały działalność Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wieczór uświetnił wyjątkowy koncert świąteczny. Na scenie wystąpili Kayah, Mietek Szcześniak, Bogusław Nawara oraz Kasia Rodowicz, znakomitym wykonawcom towarzyszył zaś zespół Filip Sojka Band. Artyści wykonali najpiękniejsze kolędy i znane utwory związane z okresem bożonarodzeniowym, wprowadzając słuchaczy w świąteczny nastrój.

W dniu otwarcia wystawy bożonarodzeniowej już po raz 10 nagrodzeni zostali autorzy najpiękniejszych szopek betlejemskich. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie przestrzennych prac wzorowanych na motywach zaczerpniętych z folkloru mazowieckiego. Komisja konkursowa dokonała wyboru spośród 103 zgłoszeń. Przyznano 8 nagród w kategoriach wiekowych 6–10 lat i 11–15 lat. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie mwmskansen.pl oraz na fanpage’u skansenu. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Ekspozycję „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz wystawę pokonkursową szopek zwiedzać można do końca lutego 2023. Serdecznie zapraszamy.

Jarosław Asztemborski, MWM w Sierpcu

fot.D.Krześniak
Fot. D.Krześniak

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.